Chinguetti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ouadane, Chinguetti, Tichitt ve Oualata Antik Ksarları*
UNESCO Dünya Mirası
Chinguetti mosquee.jpg
Chinguetti Ulu Camii
Resmî adı Ouadane, Chinguetti, Tichitt ve Oualata Antik Ksarları
Ülke  Moritanya
Tür Kültürel
Kriter iii, iv, v
Referans 750
Bölge** Arap Ülkeleri
Tescil bilgisi
Tescil 1996 (20. Oturum)

Chinguetti (Berberice: Cengiṭ, Arapça: شنقيط Šenqīṭ), Moritanya'nın kuzeyinde, Atar'ın doğusundaki Adrar Yaylası'nda bulunan bir Berberi ortaçağ ticaret merkezidir.

13. yüzyılda trans-Sahra ticaret yollarının merkezi olarak kurulan bu küçük şehir, mimarisi, manzarası ve eski kütüphaneleri ile dikkat çekmektedir. Kent, çölün amansız koşulları nedeni ile tehdit altındadır, kentin batı bölümündeki birçok ev kumlara teslim edilmiştir.

Kentin daha eski kesimlerinin yerli Berberi Sahra mimarisi, kızıl kuru taş ve çamur tuğlası teknikleriyle inşa edilmiş evlerin yanı sıra palmiyelerden yapılmış düz çatılara sahiptir. Eski evlerin çoğunda çevredeki alanlardan kesilmiş antik akasya ağaçlarından elle oyulmuş kapılar bulunur. Birçok evde, caddenin ortasındaki camilere giden avlu veya verandalar bulunmaktadır.

Kasabadaki önemli yapılar arasında, Chinguetti Cuma Camisi; Eski Fransız Dışişleri Lejyonu kalesi ve yüksek bir su deposu bulunmaktadır. Chinguetti'nin eski meydanı, el yazması Kur'an ve bilimsel eserler içermektedir.

1996 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]