Şinkıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ouadane, Şinkıt, Tichitt ve Oualata Antik Ksarları
UNESCO Dünya Mirası
Şinkıt Ulu Camii
Konum Moritanya
KriterKültürel: iii, iv, v
Referans750
Tescil1996 (20. oturum)
BölgeArap Ülkeleri

Şinkıt veya Chinguetti (Berberice: Cengiṭ, Arapça: شنقيط Šenqīṭ), Moritanya'nın kuzeyinde, Atar'ın doğusundaki Adrar Yaylası'nda bulunan bir Berberi Orta Çağ ticaret merkezidir.

13. yüzyılda trans-Sahra ticaret yollarının merkezi olarak kurulan bu küçük kent, mimarisi, manzarası ve eski kütüphaneleri ile dikkat çekmektedir. Kent, çölün amansız koşulları nedeni ile tehdit altındadır, kentin batı bölümündeki birçok ev kumlara teslim edilmiştir.

Kentin daha eski kesimlerinin yerli Berberi Sahra mimarisi, kızıl kuru taş ve çamur tuğlası teknikleriyle inşa edilmiş evlerin yanı sıra palmiyelerden yapılmış düz çatılara sahiptir. Eski evlerin çoğunda çevredeki alanlardan kesilmiş antik akasya ağaçlarından elle oyulmuş kapılar bulunur. Birçok evde, caddenin ortasındaki camilere giden avlu ya da verandalar bulunmaktadır.

Kasabadaki önemli yapılar arasında, Chinguetti Cuma Camisi; Eski Fransız Dışişleri Lejyonu kalesi ve yüksek bir su deposu bulunmaktadır. Chinguetti'nin eski meydanı, el yazması Kur'an ve bilimsel eserler içermektedir.

1996 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2017.