İçeriğe atla

Chevrolet Kalos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chevrolet Kalos
Genel Bakış
ÜreticiChevrolet
Üretim yıl(lar)ı2002-günümüze
MontajKalos
Gövde ve Şasi
KaroserSedan
Hatchback
Teknik Özellikler
MotorHatchback; 1.2 lt 72 hp, 1.4 lt 94 hp
Sedan; 1.4 lt, 83, 94 hp
Şanzıman5 ileri düz vites
otomatik vites
Depo hacmi45 lt
Uzunluk3880 mm (HB)
4235 mm (SD)
Genişlik1670 mm (HB)
1670 mm (SD)
Yükseklik1495 mm (HB)
1495 mm (SD)
Boş ağırlık1030 kg (HB)
1040 kg (SD)
Rekabet Tarihi

Chevrolet Kalos, Chevrolet tarafından 2002 yılından Türkiye'ye satışa sunulan Kalos'un sedan ve hatchback karoserleriyle satışa sunulmaktadır.

Kalos Hatchback

[değiştir | kaynağı değiştir]
2005 Daewoo Kalos

Kalos Hatchback, Türkiye'ye 2000 yılından itibaren "Sanko Otomotiv" tarafından Türkiye'ye ithal etmeye başlayan Daewoo, global pazarlarda yaşadığı pazar kaybının ardından, General Motors tarafından satın alındı. Bu satışın ardından yapılanma sürecine giren firma, yeni modellerini Türkiye ve Doğu Avrupa ülkelerinde Chevrolet markası adı altında satışa sundu.

Kalos Sedan, uluslararası pazarlarda yaşadığı finansal darboğaz nedeniyle General Motors tarafından satın alınan Daewoo'nun yeni modelleri Türkiye'de Chevrolet markası altından satılıyor. Avrupa'da ise hala Daewoo markası kullanılmaya devam ediliyor.

Kalos'tan Aveo'ya

[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'ye Kalos modeliyle gelen araçlar artık yeni adı Aveo (Tüm Avrupada) ile satışa sunulmaktadır.

Chevrolet, bu atağa Avrupa’da ismini ’Aveo’ olarak değiştirdiği yeni Kalos Sedan’la başlarken, yıl ortasında piyasaya süreceği 4x4 Captiva, Epica ve ilk dizel motor seçenekleri ile çıtayı yükseltmeyi hedefliyor. Aveo ismini alan yeni Kalos Sedan, Avrupa pazarı için GM mühendisleri tarafından geliştirilen ve tasarlanan ilk Chevrolet modeli olma özelliğine sahip. Chevrolet’in şu an pazardaki modelleri Koreli Daweoo şirketi tarafından geliştirilmişti. Türkiye’de piyasa çıkan Aveo Sedan, çocuklu aileleri hedefleyen ’Her gün için otomobil’ sloganıyla satılıyor.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]