Chester Gould

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chester Gould
Doğum 20 Kasım 1900
Pawnee, Oklahoma
Ölüm 11 Mayıs 1985 (84 yaşında)
Woodstock, Illinois
Meslek Karikatürist
Etkin yıllar 1929-1985
Evlilik Edna M. Gauger (1926-1985)
Çocuk(lar) Jean Ellen O'Connell

Chester Gould (20 Kasım 1900 - 11 Mayıs 1985), Amerikalı bir karikatürist, çok sayıda renkli ve korkunç kötü adamlar içeren karikatür yazdı, Dick Tracy çizgi roman'ının yaratıcısı olarak bilinir.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Gould Pawnee, Oklahoma, Alice M. (evlilik öncesi soyadı Miller) ve Gilbert R. Gould, bir yazıcının oğlu olarak doğdu ve büyüdü. Büyükbabası Batı Virginia bir vaiz'dir. 1919 yılında, ailesi, Stillwater, Oklahoma'ya taşındı. o Oklahoma A&M'deki (Oklahoma Devlet Üniversitesi)'ne katıldı ve 1921 yılına kadar Lambda Chi Alpha Kardeşlik üyesindeydi. Sürekli Çalışmalarından dolayı Northwestern Üniversitesi'ne o yıl transfer edildi ve o yıl Chicago'ya taşındı. 1923 yılında Northwestern'den mezun oldu.

Çocukluğundan beri çizgi roman hayran olan Gould, hızlı bir şekilde karikatürist olarak iş buldu. Onun ilk çizgi roman, Fillum Masalları (1924) ve Radyo Catts'De üretilen William Randolph Hearst Chicago'lu bir Amerikan tarafından işe alındı​​. Ayrıca Chicago hakkında bir topikal bir şerit olan, Windy City var çekti. Gould 1926 yılında Edna Gauger ile evlendi ve kızları, Jean, 1927 yılında doğdu.

Kuzeni Henry W. Gould, 'Batı Virginia Üniversitesinden Matematik emekli profesörüdür.

Dick Tracy[değiştir | kaynağı değiştir]

1931 yılında Gould, Chicago Tribune bir karikatürist olarak işe alındı ​​ve gazete 4 Ekim Pazar, 1931 tarihinde Detroit'te Dick Tracy tanıttı. O Woodstock, Illinois'teki evinden 46 yıl boyunca Çizgi roman çekti. onları çektiği gibi hikâyeleri doğaçlama tercih eden Gould hikâyeleri nadiren de olsa, önceden planlanmıştır. Fanlar'a heyecan verici hikâyeler üreten Gould, bazen çözmek için hikâye'de zor olan garip gelişmeler yarattı. Bir ünlü durumda, Gould bir kere keson ile kaçınılmaz bir ölüm tuzağındaykan Tracy'de orada vardı. Gould Tracy'i kişisel Gould ile ve karikatürist onu sihirli bir karakter olarak çıkarmak zorunda olduğunu tasvir ettiği zaman, yayıncı Joseph Patterson dizisi için karakterin yeniden çizilmesini emretti.

Ayrıca Dick Tracy'nin filmi vizyona girmiştir ve büyük bir hasılat elde etmiştir.

Ödüller ve sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Chester Gould 1959 ve 1977 yılında 'Ulusal Karikatürcüler Derneği' Reuben Ödülünü kazandı. Amerika'da onur ödülü kazanan Gould, 1980 yılında bir özel Edgar Ödülü kazanması ile yaptığı çalışmadaki Gizemleri anlattı. 1995 yılında, Gould'u anma posta pulları ve kartpostallarda Comic Strip Classics seriside dahil olmak üzere 20 seriden birinde yer aldı.

Dick Tracy: Chester Gould Sanatında 30 Kasım 1978 ile 4 Ekim'de Karikatür Sanat Müzesi'nde Port Chester ve New York'ta bir sergisi oldu. sergi Bill Crouch, Jr tarafından yapıldı.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

1983 yılında, 1983'te Gould'un ölümünden önce iki yıl önce, onun tek çocuğu, Jean Gould O'Connell, sendikasyon almak için, Dick Tracy hakkında babası ile kapsamlı görüşmeler, kaydetti. Dick Tracy Yaratıcısı'nın 2007 yılında McFarland tarafından yayınlanan: Chester Gould biyografileri önemli bir kaynak haline geldi.