Cher Lloyd

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cher Lloyd
Cher Lloyd performans X Factor Live Turnesinde (1 Nisan 2011)
Genel bilgiler
Doğum adıCher Lloyd
Doğum28 Temmuz 1993 (30 yaşında)
Malvern, Worcestershire, Birleşik Krallık
TarzlarPop, Rap, R&B, Dans, Hip-Hop
MesleklerŞarkıcı, Söz yazarı, Model, Oyuncu
Etkin yıllar2010-günümüz
Müzik şirketiEpic, Syco
İlişkili hareketlerDemi Lovato
Resmî sitecherlloyd.com

Cher Lloyd (d. 28 Temmuz 1993), Malvern doğumlu İngiliz pop şarkıcısı ve rapçidir.

Cher'in kariyeri, 16 yaşında X Factor UK adlı popüler şarkı yarışmasının 7. sezonuna katılarak başlamıştır. Cher, yarışmada tüm jüri üyelerinin güzel yorumlarını ve desteklerini alarak epeyce yol kat etmiştir. Cher yarışmada bireysel olarak toplam 13 şarkı söylemiştir ve I Gotta Feeling şarkısında Cher'e will.i.am eşlik etmiştir. Cher yarışmada sergilediği performanslar sayesinde yarışmayı 4. finalist olarak tamamlamıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cher, X Factor'den elendikten sonra ilk tekli (single) çalışması Swagger Jagger ile epeyce İngiltere gündeminde kalmış ve şarkı İngiltere müzik listelerinde 1 numaraya İrlanda listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. Bu başarısı onu Avrupa'da büyük bir üne kavuşmuştur ve bu ününü With Ur Love teklisi ile daha da pekiştirmiştir. With Ur Love ise İngiltere listelerinde 4 numaraya İrlanda listelerinde ise 5 numaraya kadar yükselmiştir.

Cher, With Ur Love teklisinin ardından ilk stüdyo albümü Sticks & Stones'ı Sony Music'e bağlı Syco Music etiketi ile çıkartmıştır ve albüm X Factor UK'ın kurucusu Simon Cowell'in imzası taşımaktadır. Albümde toplam 10 şarkı yer almaktadır. Albümde Mike Posner, Busta Rhymes, Mic Righteous, Dot Rotten ve Ghetts ile çalışmıştır. Albüme ülkemizdeki müzik marketlerden ulaşabilirsiniz. Albüm çıkışından kısa bir süre sonra Want U Back adlı üçüncü tekli çalışmasını çıkartmıştır. Şarkıda, albüm versiyonunun aksine, Cher'e X Factor USA'den genç yarışmacı Astro eşlik etmiştir. Şarkı İngiltere listelerinde 25. sıraya kadar yükselmiştir.

Cher, Avrupa ülkelerinde yeterince üne kavuşunca gözünü Amerika'ya dikip Want U Back US version'u çıkartmıştır. Want U Back US Amerika genelinde 1.000.000'dan fazla kopya satmıştır böylece platin plak kazanmıştır ayrıca iTunes listesinde 7. sıraya, Billboard listelerinde 5. sıraya kadar yükselmiştir ve bir hafta içerinde 128.000 kez indirilerek o haftanın en çok indirilen 5. şarkı olmuştur.

Cher daha sonra Sticks & Stones'un US versiyonunu Sticks + Stones adıyla 2 Ekim 2012'de Sony Music'e bağlı Epic Records etiketi ile çıkartmıştır. Albüm yine 10 şarkıdan oluşmaktadır ama bu albümün Sticks & Stones'tan farkı Dub On The Track ve Over The Moon parçaları yerine Oath ve Behind The Music şarkılarının olmasıdır.

Cher, ikinci stüdyo albümü Sorry I'm Late albümünü 23 Mayıs 2014'te Sony Music'e bağlı Epic Records etiketiyle çıkartmıştır. Albüm 11 şarkıdan oluşmaktadır. Bu albümden 5 şarkıda Cher'in de büyük bir katkısı vardır. Albümün ilk single'ı I Wish (feat. T.I) 2 Eylül 2013'te yani albüm çıkmadan yaklaşık 7 ay önce yayınlamıştır. Klibi Gil Green tarafından çekilmiştir ve 24 Eylül 2013'te Lloyd'un VEVO hesabından resmi olarak paylaşılmıştır. 8 Albümün ikinci single'ı Sirens şarkısıdır. Sirens'ın klibi 29 Nisan 2014'te yayınlanmıştır. Fakat şarkı beklenilen ilgiyi görmemiştir.

Cher Lloyd "Want U Back" ile Epic Records'a ilk kez çift platin plak kazandırmış sanatçıdır fakat Cher "Sorry I'm Late" albümünün tutmaması (yeterli tanıtım yapmamaları..) nedeniyle Epic Records'tan kovuldu (veya ayrıldı.). Ne plak şirketinden ne de Cher Lloyd'tan konuyla ilgili kesin bir açıklama gelmedi fakat Epic Records sanatçı listesinden Cher'in çıkartılması artık Cher'in Epic Records ile çalışmadığının kanıtı oldu. Cher şu an stüdyoda yeni şarkıları üzerinde çalıştığını söylüyor bu nedenle yeni plak şirketi ile anlaştığı düşünülüyor.

8 Mart 2016'da Sosyal medya hesaplarından paylaştığı videoya göre CL3 yani 3. albümü için hazırlıklara başlamıştır.

24 Ağustos 2016 tarihinde "Activated" adlı teklisi yayınlanmıştır.Bir röportajında yaptığı konuşmaya göre bu şarkı CL3 albümünden bağımsız bir şarkıdır.

Gündelik hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cher ünlü olmadan önce Dyson Perrins Spor Kolejine gidiyordu, ailesi ve kendinden küçük 3 kardeşi ile yaşıyordu ancak 18 Kasım 2013'te Craig Monk ile evlendi. Müzik çalışmalarına devam ediyor.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Facebook'ta Cher Lloyd 20 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Twitter'da Cher Lloyd 2 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Instagram'da Cher Lloyd 21 Ocak 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.