Chaim Dov Keller

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Chaim Dov Keller (1930 - 17 Ağustos 2020) Haredi haham, Talmudik bilim adamı, Chicago'daki Telshe Yeshiva'nın kurucularından. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yated Ne'eman gibi Haredi gazetelerinde yazdı.

Chaim Dov Keller New York'ta doğdu ve Yeshiva Üniversitesi'ne girdi. Daha sonra 1940 yılında Rabbis Chaim Mordechai Katz ve Eliyahu Meir Bloch tarafından Cleveland, Ohio'da kurulan Telshe yeshiva'ya katıldı. Keller, özellikle Bloch'un öğrencisi ve öğrencisi oldu.[1]

Keller, Haham Avraham Chaim Levin ile birlikte, 1960 yılında Chicago'da ciddi Talmudic araştırmalarına adanmış benzer bir yeshiva'nın kurulmasını denetlemek için Cleveland'daki Telshe yeshiva liderliği tarafından özel olarak seçildi. Yeni kurum, ana kurumuyla aynı adı taşıyacaktı, dolayısıyla Chicago'da Telshe Yeshiva doğdu. Yeshiva, Şikago'daki Hasidik olmayan başlıca Litvanyalı (Misnagdish) yeşivadır .

Keller, COVID-19 nedeniyle 17 Ağustos 2020'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "JCN: Judaism's Apocalyptic Horsemen". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2020.