İçeriğe atla

Chūhei Nambu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Madalyalar

Erkekler atletizm
 Japonya adına
Olimpiyat Oyunları
Altın Los Angeles Üç adım atlama
Bronz Los Angeles Uzun atlama

Chūhei Nambu (南部 忠平 Nambu Chūhei, 27 Mayıs, 1904 – 23 Temmuz, 1997) Japon atlet. 2013 itibarıyla adına uzun atlama ve üç adıma atlama dalında iki dünya rekoru verilecek.

Bilinenlere göre Sapporo doğumludur ve 1920'den sonra resmi kayıtla gözüküyor. 1928 Amsterdam'da düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Japon Olimpiyat takıma girmiştir. Bu oyunlarda en iyi derecesi üç adım atlamada 4.'lük oldu. Bu yarışmada Mikio Oda altın madalyayı kazanmıştı. Uzun atlamada ise 9.'cu oldu. 4x100 metre bayrak yarışında elenen Japon takımının bir üyesiydi.

Nambu asıl patlamayı 1931 yılında yaşadı. O sene uzun atlamada ilk önce Japonya rekorlarını kırmıştır daha sonra bir yarışta 8 m atlayarak dünya rekorunu 2 cm ile kırmıştır. Rekorunu 4 yıl sonra Jesse Owens tarafından, Asya rekoru ise 1970 yılında Hiroomi Yamada tarafında kırılmıştır.

Gelecek yıl Los Angeles Oyunları'nda hem uzun atlama hem de üç adım atlamada favoriler arasında gösterilmiştir. Nambu uzun atlamada üçüncü oldu ve hayal kırıklığına uğradı ama üç adım atlama finalinde istediğini aldı. Birkaç gün sonra uzun atlamada yer aldı. 15.72 metre onun kazandığına ve yeni dünya rekoruna işaretti. Böylece Nambu bu rekorunda sahibi olmuş oldu. 1935 yılına kadar her iki rekorunda sahibi idi(uzun atlama ve üç adım atlama). Ancak aynı sene içerisinde Jesse Owens uzun atlamada Jack Metcalfe ise üç adım atlamada rekorun yeni sahipleri oldular.

Sportif kariyerinden sonra Mainichi Shimbun gazetesinde spor muhabirliğine başladı. Ayrıca Japon Atletizm Birliği'nin baş antrenörlüğüne devam etmiştir. 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda millî takım antrenörü olarak görev almıştır. 1992 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından gümüş Olimpiyat Tacı verildi.

Nambu 93 yılında memleketi Osaka'da zatürre yüzünden hayata gözleri yumdu.