Ceviz Kabuğundaki Evren

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ceviz Kabuğundaki Evren
The Universe in a Nutshell
YazarStephen W. Hawking
Dilİngilizce
TürBilim kitapları
Yayım2001
YayımcıBantam Spectra (orijinal)
Alfa Basım Yayım Dağıtım (Türkçe basım)
Sayfa224
ISBN0-553-80202-X
OCLC46959876

Evrenin en karmaşık sorun ve sorunsallarını yalın bir dile indirgemeyi başaran Stephen W. Hawking, kırk dile çevirisi yapılan Ceviz Kabuğundaki Evren ya da özgün adıyla The Universe in a Nutshell kitabında, fizik gibi karmaşık bir bilimi, insanoğlunun nereden başladığı ve nerede biteceği henüz bilinmeyen zaman kavramı çerçevesinde masalsı bir yolculuğa çıkartır.

Zamanın bir başlangıcı var mıdır? Yoksa zaman, sonsuz olduğu gibi başlangıçsız mıdır? İçine düşenin sonsuzlukta yitip gideceği kara delikler nedir? Evrenin sonsuzluğu içinde birer yansıma mı? Evrendeki büyük patlamanın enflasyona bağlı olduğunu biliyor muydunuz? gibi sorulara yanıt veren Hawking, yirminci yüzyılın başlarından bu yana, diğer bir deyişle Einstein’dan Hawking’e fiziğin yolculuğundan kesitler verir. Bu kesitlere bakarak, insanoğlu, geçmişini, varoluş nedenlerini ve belki de kendisini nasıl bir yok oluşun beklediğine dair ipuçlarını bulacaktır.

Genel Görelilik, kuantum mekaniği, kara delikler, süper novalar, süper bağlar, p-zarlar, süper kütleçekimi ve membralar bilim dünyasına dışarından bakanlara pek tanıdık gelmiyor. Ama zamanı ve varoluşu kavrayabilmek, yaşadığımız evrene farklı bir pencereden bakabilmek için bilim insanı olmak da gerekmiyor. Einstein’ın ardından dünyanın ikinci büyük fizikçisi olarak kabul edilen Stephen Hawking, yukarıda sıraladığım matematik ve fizik kokan konuları duru anlatımıyla bir kitapta topladı. Hawking’in, Türkçeye tercüme edilerek Haziran 2002’de Alfa Yayınları tarafından piyasaya sürülen “Ceviz Kabuğundaki Evren” adlı kitabı tüm dünyada yoğun bir ilgiyle karşılandı. Bu yazıyı, kitabı tanımaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak olarak görüyorum. Ceviz Kabuğundaki Evren’in içeriğiyle ilgili detayları önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız ikinci bölümde bulacaksınız.

Ceviz Kabuğundaki Evren, 2002 yılında Aventis Ödülü kazanmıştır.