Cemal Mübarek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cemal Mübarek

Cemal Mübarek (Arapça: جمال مبارك‎) ya da Gamal El Deen Muhammad Hosni Sayed Mubarak (Arapça: جمال الدين محمد حسنى سيد مبارك, [ɡæˈmæːl edˈdiːn mæˈħæmːæd ˈħosni moˈbɑːɾɑk]) (d.1963), Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in iki oğlundan küçük olanıdır. Abisi Ala Mübarek'in aksine politikaya atılmış ve Mısır siyasetinin önemli aktörlerinden biri haline gelmiştir.

Kişisel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cemal Mübarek, abisi gibi St. George Koleji'ni bitirdi ve ardından Kahire Amerikan Üniversitesi'ne gitmiştir. Burada eğitimini tamamladıktan sonra Bank of America Corporation için çalışmaya başlamıştır.[1]

Mayıs 2007'de Mısırlı iş adamı Mahmut El Cemal'in kızı Hatice El Cemal ile evlenen [2] Mübarek'in 2010 yılında doğan Farida isimli bir kızı bulunmaktadır.

Siyaset hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılında Hafız Esad'in ölümünün ardından Beşşar Esad'in liderliğe yükselişi sonrası benzer senaryolar Mısır ve Mübarek ailesi için de tartışılmaya başlandı.[3] Bunun paralelinde Cemal Mübarek'in parti içinde ve Mısır siyasetindeki hızlı yükselişi de bu tartışmaları arrtıran bir unsur oldu. 2002 yılında babası tarafından Ulusal Demokratik Parti'nin (UDP) (Arapça:الحزب الوطني الديمقراطى) en önemli üçüncü pozisyonu olan parti genel sekreterliğine aday gösterildi.

2011 yılında yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerine ilişkin hakkında çıkan söylentilere tam anlamıyla yanıt vermeyerek başkan adaylığı söylentilere ilişkin açık kapı bırakmıştır. Fakat Arap Baharı adı verilen eylemlerin 25 Ocak 2011 tarihinde Mısır'a sıçramasıyla birlikte Mısır siyasetinin geleceği değişti. Yolsuzluk suçlamaları dolayısıyla ailenin ve Cemal Mübarek'in banka hesapları donduruldu.[4] Olayların sonucunda Hüsnü Mübarek istifa ederek yerini askeri geçiş yönetimine bırakmış, kendisi ve oğulları ise eylemcilerin istekleri paralelinde yargılanmaya başlanmıştır. Hüsnü Mübarek ve Cemal Mübarek, Ala Mübarek'in de aralarında bulunduğu rejimin önemli isimlerinin yargılanmasına 3 Ağustos 2011 tarihinde başlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]