Cem Kozlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cem Kozlu
Türkiye Büyük Millet Meclisi
19. dönem milletvekili
Seçim Bölgesi 1991 - İstanbul
Kişisel bilgiler
Doğum 1946
Partisi Anavatan Partisi

Cem Kozlu, (d. 1946, Kızıltoprak), Türk siyasetçi, ekonomist, iş adamı.

Orta ve lise öğrenimini Robert Kolej'de, lisans öğrenimini Denison Üniversitesi'nde, yüksek lisans öğrenimini (MBA) Stanford Üniversitesi'nde ve doktora öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, Ohio’da National Cash Register Co. Pazarlama Uzmanı olarak başladığı kariyerine İsviçre Cenevre’de Procter & Gamble Pazarlama Müdürlüğü, Komili Pazarlama ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü ve Komili Holding İcra Direktörlüğü görevleri ile devam etti.

1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1990’da Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürdü. 1996 yılından bu yana Coca-Cola şirketinde farklı görevlerde bulunan Dr. Kozlu, en son Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grup Başkanlıkları görevinde 51 ülkeden sorumlu olan Kozlu, 2007-2015 arasında The Coca-Cola şirketinde Avrasya & Afrika Grubu danışmanı olarak görev yaptı.

Kozlu’nun "21.Yüzyılda Uluslararası Pazarlama", "Uluslararası Pazarlama", "Türkiye Mucizesi için Vizyon Arayışları ve Asya Modelleri", "Kurumsal Kültür", "Sogo-Şoşa" (Dışa Açılmada Bir Japon Dersi), "Öfke'den Çözüm'e", "Bulutların Üstüne Tırmanırken", "Liderin Takım Çantası", "Liderin Kitaplığı", "Avrupa’ya Hayır Diyebilen Türkiye" adlı eserleri bulunmaktadır. Çok sayıda makaleleri de bulunan Kozlu günlük gazetelerde köşe yazıları ile de yer aldı.

Dr.Cem Kozlu, halen Coca-Cola içecek A.Ş, Anadolu Endüstri Holding; Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.; Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., Pegasus Hava Yolları (bağımsız üye), Arçelik A.Ş(bağımsız üye) ve Şişecam A.Ş. (bağımsız üye) ile Viyana merkezli Do&Co Aktiengesellschaft’ın yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi,Anadolu Vakfı, Muhtar Kent Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da mütevelli heyeti üyesi olan Kozlu, Global İlişkiler Forumu Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

TBMM XIX. Dönem İstanbul Milletvekilidir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 8 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2020.