Süyûtî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Celaleddin Suyuti sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Süyûtî
Doğum Celâlüddîn es-Süyûtî
3 Ekim 1445
Kahire, Memluk Devleti
Ölüm 1505
Kahire
Milliyeti Arap
Din Sünni İslam
Dalı Fıkıh ve Hadis
Doktora hocası İbn Hacer el-Askalânî
Celâleddin el-Mahallî
Sâlih bin Ömer el-Bulkīnî
Yahyâ bin Muhammed el-Münâvî
Şemseddin es-Sîrâmî
Şemseddin Muhammed b. Mûsâ el-Hanefî
Halîl el-Merzübânî

Süyûtî (1445, Kahire - 1505, a.y.)[1], Mısırlı muhaddis, müfessir, mutasavvıf ve düşünür.

Bâzı kaynaklarda olağanüstü bâzı hallere tanık olmasından dolayı evliyanın büyüklerinden şeklinde anılır. Küçük yaşta babasını kaybetti, fakat iyi bir eğitim aldı. 17 yaşında ilk eserini yazdı. Hadis alanında o zamanlar otorite kabul edilen Takiyuddîn Şiblî el-Hanefî'den dersler aldı. Hadis alanında kısa sürede büyük başarılar elde etti ve zamanın müderrisleri tarafından dersleri takip edilmeye başlandı. Daha sonra Şam, Yemen, Hindistan, Sudan ve hac için Mekke'ye seyahatler yaptı. Kahire'ye dönüşünde Nil Nehri'ndeki bir adaya çekilerek kitaplarını yazdı.

Suyûtî'nin ikiyüzbin civarında hadisi ezberlediği söyleniyor. Ayrıca Celâleddîn Muhammed bin Ahmed Mısrî'nin, H. 864'de vefat edince yarıda bıraktığı tefsiri tamamlamış, Celaleyn Tefsiri adıyla yayınlanmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Celâleddîn Suyûtî, altıyüze yakın kitap yazmıştır. Eserlerini Kur'ânî ilimler, hadis, fıkıh, dil ve edebiyat, usul, beyan ve tasavvuf ile muhtelif meseleler olmak üzere altı sınıfa ayırdı. Suyûtî, bunların dışında tarih, ahlâk, tıp ve daha birçok alanda önemli eserler yazmıştır. Bunlar arasında İslâm Dünyası'nda isim yapmış olanlar şunlardır:

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]