Carolus-Duran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carolus-Duran
Sanatçının John Singer Sargent tarafından yapılmış portresi (1879)
Genel bilgiler
Doğum adıCharles Auguste Émile Durand
Doğum4 Temmuz 1837(1837-07-04)
Lille, Fransa
Ölüm17 Şubat 1917 (79 yaşında)
Paris, Fransa
UyrukFransız
AlanıResim
Sanat eğitimiLille Akademisi
Paris Güzel Sanatlar Akademisi
EtkiledikleriJohn Singer Sargent
Ödüller
Légion d'honneur
İmzası
Carolus-Duran

Charles Auguste Émile Durand ya da bilinen adıyla Carolus-Duran (4 Temmuz 1837 – 17 Şubat 1917), Fransız ressam ve resim öğretmeni. Üçüncü Fransa Cumhuriyeti sosyetesine yaptığı portreleri ile tanınmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Carolus-Duran Lille'de doğdu. Lille Akademisi'nde eğitim gördükten sonra Paris'teki Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. 1861'de resim çalışmaları için İtalya ve İspanya seyahatleri yaptı. Bu seyahatinde özellikle Diego Velázquez'in eserlerini inceledi ve kopyaladı. Şu anda Lille Müzesi'nde sergilenmekte olan Cinayet ya da Suikast ismiyle anılan dramatik çalışması ile 1866 yılında ilk büyük başarısını kazandı.

Sanatçı portre ressamı olarak ünlendi. Ayrıca, Paris'in önde gelen atölyelerinden birinin başındaki isimdi ve kendisinden bir sonraki neslin önde gelen bazı ressamlarının öğretmenliğini yaptı. Karısını resmettiği Eldivenli Kadın isimli tablosu o günlerde Lüksemburg Müzesi tarafından satın alındı.

1889'da Légion d'honneur nişanına sahip oldu. 1890'da Société Nationale des Beaux Arts üyesi olarak kabul edildi. 1904'te Académie des Beaux-Arts'a girdi. Bir sonraki sene ise Roma'daki Fransız Akademisi'nin Eugène Guillaume'nin ardından başkanı oldu. Carolus-Duran Paris'te oldu.

Selected works[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]