Carlos Marighella

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Carlos Marighella (d. 5 Aralık 1911, Salvador da Bahia, Brezilya – ö. 4 Kasım 1969, Sao Paulo, Brezilya) , Brezilyalı Marksist aktivist, yazar ve gerilla.

Carlos Marighella, 5 Aralık 1911 tarihinde Brezilya’nın Bahia eyaletindeki Salvador kentinde İtalyan bir göçmen olan Augusto Marighella ile Afro-Brezilyalı Maria Rita do Nascimento’nun çocuğu olarak, dünyaya geldi. 1934 yılında Bahia Politeknik Okulu’ndan inşaat mühendisi olarak mezun olduktan sonra Brezilya Komünist Partisi’ne (Portekizce: Partido Comunista Brasileiro veya PCB) katıldı. Daha sonraları, PCB’nin örgütlenmesi için Rio de Janeiro şehrine taşındı.

İlk kez, yazdığı bir şiir yüzünden 1932 yılında tutuklanan Carlos Marighella, 1 Mayıs 1936 yılında itaatsizlik iddiası ile yeniden tutuklandı. 1937 yılında serbest bırakıldıysa da 1939 yılında tekrar tutuklanarak cezaevine kondu. Brezilya’nın demokratikleşme adımlarından birisi olarak nitelendirilen 1945 yılındaki genel af ile tekrar serbest bırakıldı.

En önemli eserlerini gerilla edebiyatı ile vermiş olan Carlos Marighella, Che Guevara’nın aksine, gerilla faaliyetlerinin kırsal kesim yerine şehirlerde gerçekleşmesini savunmuştur. Fikirleri ve eylemleri Brezilya Komünist Partisi tarafından benimsenmeyen Carlos Marighella, 1968 yılında bu partiden atıldı. Hemen ardından Ação Libertadora Nacional (ALN) adlı bir parti kuran Carlos Marighella, adam kaçırma, fidye isteme, soygun gibi yasadışı eylemlere katıldı. 4 Kasım 1969 yılında Sao Paulo’da polis ile girdiği çatışmada hayatını kaybetti.

2004 yılında, Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer Carlos Marighella’nın ölümünün 35. yıldönümü vesilesiyle, Brezilya’nın kuzeydoğusunda yer alan ve doğum yeri olan Salvador da Bahia şehrindeki mezar taşını tasarladı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]