İçeriğe atla

Carlo Dolci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carlino
Ressamın kendi portresi
Genel bilgiler
Doğum adıCarlo Dolci
Doğum25 Mayıs 1616(1616-05-25)
Floransa, İtalya
Ölüm17 Ocak 1686 (69 yaşında)
Floransa, İtalya
Uyrukİtalyan
ÇocuklarıAgnese Dolci
AlanıRessam
Etkin yıllarBarok
Sanat eğitimiİsmi bilinmeyen ressam tarafından eğitim
Etkilendikleriİnanç konuları

Carlo Dolci, bilinen diğer adıyla Carlino (25 Mayıs 1616 - 17 Ocak 1686), barok Floransa resminin son büyük temsilcilerinden biri olan İtalyan ressam. Çoğunlukla inanç konularına yer verdiği yapıtlarında neredeyse usandırıcı, ağır bir dindarlık egemendir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Carlo Dolci, Floransalı önemsiz bir ressamın yanında yetişti. Çok küçük yaşta portre resmi alanında büyük yeteneği olduğunu gösterdi. Ama bu alanda önemli bir gelişme gösteremeyince, zamanla Karşı-Reform hareketinin öğretilerinden esinlenen dinsel konulu resimlere yöneldi. Floransalı ressamların, anıtsal barok resmin merkezi olan Roma'ya göç ettiği bir dönemde Dolci, Toscana'da kaldı ve Floransa'nın dengeli ve durağan yerel resim geleneklerine dayandardığı özgün bir üslup geliştirdi.

Olağanüstü bir dehası ve yaratıcılığı bulunmamasına karşın, resimleri yaşadığı dönemde büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Dramatik bir yoğunluktaki kompozisyonlarında yer alan yarım boy figürlerin, çok ayrınıtılı biçimde, yumuşak renklerle ve güçlü bir ışık-gölge karşıtlığıyla işlendiği görülür.