Carcassonne (masa oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carcassonne
Deskohraní 08-10-05 006.jpg
Carcassonne
Tasarımcı Klaus-Jürgen Wrede
Yayımcı
Yayım tarihi 2000
Tür(leri) Alman tarzı masa oyunu
Oyuncular 2-5
Yükleme süresi 1-5 dakika
Oyun süresi 30-90 dakika

Carcassonne, Klaus-Jürgen Wrede tarafından tasarlanan 2000 yapımı bir karo tabanlı Alman tarzı masa oyunudur. Oyun, Hans im Glück tarafından Almanca olarak yayınlanmakta olup[1] diğer yayıncılar tarafından yayınlanan diğer dillerde sürümleri de bulunmaktadır.[2]

Oyun adını, güney Fransa'daki surları ile ünlü Carcassonne adlı müstahkem kasabasından almıştır. Oyun, 2001 yılında Spiel des Jahres ve Deutscher Spielepreis ödüllerini kazandı. Oyunun birçok genişletme ve yan ürün ile çeşitli bilgisayar, konsol ve mobil sürümleri de üretildi. Karolar ve kutu üzerinde güncellenmiş çizimlerin yer aldığı yeni bir baskı 2014 yılında piyasaya sürüldü.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun tahtası, oyun ilerledikçe oyuncular tarafından inşa edilen bir Ortaçağ manzarasına sahiptir. Oyun, tek bir arazi taşı yüzü yukarı bakacak şekilde başlar ve 71 diğerleri, oyuncuların ondan yararlanabilmesi için yüzü aşağıya doğru karıştırılır. Her turda bir oyuncu yeni bir arazi karosu çizer ve onu zaten açık olan karoların yanına yerleştirir. Yeni döşeme, dokunduğu döşemelerin özelliklerini genişletecek şekilde yerleştirilmelidir: yollar yollara, tarlalar tarlalara ve şehirler şehirlere bağlanmalıdır.

Her yeni taşı yerleştirdikten sonra, yerleştirme oyuncusu yeni yerleştirilen karonun bir özelliği üzerine bir parça ("takipçi" veya "meeple" olarak adlandırılır) yerleştirmeyi seçebilir. Yerleştirme oyuncusu, başka bir oyuncu tarafından zaten talep edilen özellikleri genişleten veya birbirine bağlayan döşemenin herhangi bir özelliğini talep etmek için bir takipçi kullanamaz. Bununla birlikte, rakip oyuncular tarafından iddia edilen arazi özelliklerinin, bunları birbirine bağlayan karoların müteakip yerleştirilmesiyle "paylaşılması" mümkündür. Örneğin, iki ayrı alan döşemesi (her biri bir takipçi), başka bir arazi döşemesi ile tek bir alana bağlanabilir.

Oyun, son karo yerleştirildiğinde sona erer. Bu sırada, tüm özellikler (alanlar dahil), en çok takipçisi olan oyuncular için puan alır. En çok puana sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Miller, Elliott. "Carcassonne Moving to Z-Man Games". The Gaming Gang. 10 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2021. 
  2. ^ Schend, Steven E. (2007). "Carcassonne". Lowder, James (Ed.). Hobby Games: The 100 Best. Green Ronin Publishing. ss. 46-48. ISBN 978-1-932442-96-0. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]