Cara al Sol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Falanj Partisi'nin bayrağı

Cara al Sol (anlam: "Yüz güneşe dönük"), İspanya Falanj Partisi'nin (Falange Española de las JONS) marşı.

Şiiri Aralık 1935'te parti başkanı olup daha sonra Azaña hükûmetince yargısız infaz sonucu 20 Kasım 1936'da Alicante'de idam edilen José Antonio Primo de Rivera adıyla yazıldı ve Juan Tellería tarafından bestelendi.

Halk Cephesi Hükûmeti taraftarların okudukları El Himno de Riego (İspanya II. Cumhuriyeti'nin millî marşı) ve A las barricadas (Varşavyanka 'nın İspanyolca versiyonu) gibi şarkıların karşısında Falange'liler Nazi Almanyası ve Faşist İtalya'nın şarkılarını İspanyolcaya çevirerek okuyordu ve kendilerine mahsus şarkısı yoktu.

Bu meseleyi çözmek için 17 Kasım 1935'te Falange Partisi kendi taraftarların da marşa sahip olmabilmesi için ilgilenmeye başladı. María Jesús Mora, Rafael Sánchez Mazas, José María Alfaro ve Dionisio Ridruejo gibi Falanjistlerin katlımıyla Madrid'in Miguel Moya Sokağında bulunan La Cueva del Orkompon'da toplandı ve 3 Aralık 1935'te José Antonio, José María Alfaro, Agustín de Foxá, Dionisio Ridruejo, Pedro Mourlane Michelarena, Jacinto Miquelarena, Rafael Sánchez Mazas, marqués de Bolarque ve Guipuzcoa'lı müzisyen Juan Tellería'dan oluşan escuadra de poetas denilen komite kuruldu.

2 Şubat 1936'da Madrid'de Cine Europa'da yapılan rallide Cara al Sol şarkısı ilk defa sunuldu. İspanya İç Savaşı'nın bitişinden sonra la Marcha Real ve la Marcha de Oriamendi ile birlikte Falange Partisinin resmî marşı oldu.

Günümüzde, Cara al sol "Falanj (Franco) İspanyası"na özlem duyanların eylemlerinde ve 20-N (20 Kasım) gibi yıldönümlerinde Falanjistlerin tarihî sembolü olarak kullanılmaya devam etmektedir.[kaynak belirtilmeli]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]