Cao Cao

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cao Cao
Wei Hükümdarı
Hüküm süresiMS 216-220
Sonra gelenCao Pi
DoğumMS 155
Bozhou, Çin
Ölüm15 Mart 220
Luoyang, Çin
HanedanWei Hanedanı

Cao Cao (Çince: 曹操; MS 155-15 Mart 220),[1] Doğu Han Hanedanı'nın son yıllarında büyük güç kazanan bir Çinli savaş ağası ve Hanedanın sondan bir önceki lideridir.

Cao Cao, tarihe acımasızlığı ve bilgeliği ile geçmiştir. Emrinde sayısı bir milyon olan en güçlü ordulardan birine sahipti. Guandu Muharebesi'ndeki zaferinden sonra Çin'i birleştirmeye gayret gösterse de Kızıl Kayalar Muharebesi'ndeki yenilgisi ile gözden düşmüştür.

Cao'nun babası, imparatorluk sarayının harem sorumlusunun üvey oğluydu. Cao, başlarda küçük bir garnizon komutanıydı ve son dönemde Han Hanedanı'nı tehdit eden Sarı Türbanlılar İsyanı'nı bastıran bir komutan olarak öne çıktı. Ancak, Hanedan, isyanlarla büyük ölçüde zayıfladı ve ardından gelen kaosta ülke büyük Liderler arasında üç ayrı krallığa bölündü. Cao, Luoyang'ta bulunan imparatorluk başkentinin kuzey tarafındaki bir bölgeyi işgal etti. İmparatoru yanına aldı ve başkenti Xuxian'a (bugünkü Xuchang, Henan eyaleti) taşıdı. İmparatorun adına diğer generallerin komutasını aldı ve yavaş yavaş tüm imparatorluk ayrıcalıklarını üstlendi. Hüküm sürdüğü bölge Wei Krallığı olarak biliniyordu.

Wei Krallığı, halkının büyük bölümü Çinlilerden ziyade farklı halklardan oluşmaktaydı. Büyük bir kaos ortamında farklı halkların birlikte yaşadığı, askeri birliklerinin karma bir yapıda olduğu ve Hun-Türk kültür çevresi izleri taşıyan bir kültür yapısını da içerisinde barındırdığı söylenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ de Crespigny, Rafe (2007). A biographical dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23–220 AD). Brill. ss. 35, 38. ISBN 978-90-04-15605-0. 

2.[1] 18 Mayıs 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 3. https://yabgunizampasha.com/doc-dr-gurhan-kirilen-ile-cin-ve-turk-kultur-cevresi-mulakati.html

Cao Cao
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Önce gelen yoktur.
Wei Hükümdarı
MS 155 – 220
Sonra gelen:
Cao Pi