Canosa di Puglia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°13′N, 16°4′E

Canosa di Puglia
—  Komün  —
Canosa panorama.jpg
Canosa di Puglia
Bayrak
Canosa di puglia-stemma-luigicapozzi2007.png
Arma
Canosa di Puglia'nın İtalya'da bulunduğu yer
Canosa di Puglia
Canosa di Puglia
Koordinatlar: 41°13′K 16°4′D / 41.217°K 16.067°D / 41.217; 16.067
Ülke İtalya İtalya
Bölge Puglia
İl Barletta-Andria-Trani
Nüfus (2010)
 - Toplam 31,115
İnternet sitesi: http://www.comune.canosa.bt.it/


Canosa di Puglia (Latince: Canusium), İtalya'nın güneydoğu kesiminde, Puglia (Apulia) bölgesine bağlı Barletta-Andria-Trani ilinde kasaba.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ofanto (eskiden Aufidus) nehrinin sağ kıyısında, Puglia Platosuna egemen bir konumda yer alır. Barletta kentinin hemen güneybatısına düşer. Odysseus'un yoldaşı, efsanevi kahraman Diomedes'in kurduğu söylenen eski bir Yunan kenti olan Canusium, Roma egemenliğini gönüllü olarak kabul etti ve Kartaca Savaşları boyunca Roma'ya bağlı kaldı. Ama İtalya Halkları Savaşı (MÖ 90-89) sırasında ayaklandığı için büyük yıkıma uğradı. Traiana Yolu üzerinde, tarım ürünleri, Apulia yünü ve seramik eşyaların satıldığı önemli bir ticaret merkezi olduğundan Roma İmparatorluğu'nun ilk yıllarında belediye (municipium) yapıldı.

6. yüzyılda hala Apulia'nın en önemli kentlerinden biriydi.

9. yüzyılda Arap asıllı Müslüman Sarazenler Puglia'yi ellerine geçirip bu yörede yerleşip Arap Bari Emirliğini kurdukları dönemde şehir önemini kaybedip yıkıntıya dönüştü. 11. yüzyılda Normanlar Puglia'yi Araplardan ele geçirdikten sonra Normanlar tarafından Canosa di Puglia şehri yeniden kuruldu ve Napoli Krallığı'na bağlandı.

1689'da yaşanan depremde kasabanın bir bölümü yıkılmıştır.

Yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Milattan Önce 3. yüzyıla ait çok renkli ince vazolar ve daha birçok Eski Yunan yapıtının bulunduğu yörede çeşitli Roma kalıntıları da vardır. Kasabanın en yüksek yapıları başında yıkık ortaçağ şatosu bulunmaktadir. Bunadan baska (514-566 arasında Canosa piskoposu ilk defa yapilmis ve 11. yüzyılda Aziz Sabino'nun anısına yenilenmis olan ve ilginç Bizans kalıntıları barındıran eski katedral bulunmaktadir. Piskoposluk 1818'de Andria'ya geçmiştir.

Katedralin bitişiğinde, Robert Guiscard'ın oğlu olan ve Birinci Haçlı Seferi'nde (1096) Antakya Kuşatmasi sonunda şehrin Haçlılar eline geçmesinde baş rol oynayan; sonra Haçlılar Antakya Prensliği'ni kurup ilk Antakya Prensi olan alan I. Boemondo'nun anıtmezarı bulunur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyıl başlarında özellikle Amerika kıtasına yönelik göçler nedeniyle Canosa'nın nüfusu azalmıştır. Kasabanın çevresinde sığır besiciliği ve mandıracılığın yanı sıra tahıl, baharat, zeytin ve badem yetiştirilir. Zeytinyağı, şarap ve çanak çömlek yapımı da ekonomide önemli yer tutar.

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]