Cani (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Cani
Monster
Monster film poster
Yönetmen Patty Jenkins
Yapımcı Charlize Theron
Mark Damon
Senarist Patty Jenkins
Oyuncular Charlize Theron
Christina Ricci
Bruce Dern
Lee Tergesen
Müzik BT
Görüntü yönetmeni Steven Bernstein
Dağıtıcı Newmarket Films
Cinsi Sinema filmi
Türü Polisiye/Dram
Renk Renkli
Yapım yılı Amerika Birleşik Devletleri Birleşik Devletler
Almanya Almanya
Çıkış tarih(ler)i 17 Kasım 2003
Süre 109 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 8 milyon $
Hasılat $60,378,584

Monster, lezbiyen ve hayat kadını olan bir seri katilin gerçek yaşam öyküsünü anlatan film. Defalarca dünyanın en güzel kadını seçilen Charlize Theron, ilk kadın seri katili canlandırdığı Monster (Canavar) ile sevenlerini şoke etmişti. Trajik bir yaşam öyküsü olan lezbiyen seri katil Aileen Wuornos'u canlandıran ünlü aktris, film için inanılması güç bir dönüşümden geçmişti. Bu film 1989-1990 yılları arasında çok sayıda insanı öldürerek, dünyanın ilk kadın seri katili olarak ünlenen Aileen Wuornos'un gerçek hikâyesidir.

Yakalandıktan sonra, 1992'de 5 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Wuornos'un öyküsü, ABD ve dünya kamuoyunu epey meşgul etmişti. Aynı zamanda bir lezbiyen de olan ve hayat kadınlığı yapan Wuornos, kurbanlarını ilişkiye girdiği insanlar arasından seçiyordu. Kadın katilin kurbanlarını ormana götürüp sakladığı ortaya çıkmış, ancak benzer şekilde öldürdüğünden şüphe duyulan 2 kişinin daha cesedi bulunamamıştı.

Wuornos'un eski kadın aşığı mahkemede aleyhine tanıktık etmiş; avukatının sanığın çocukluğunda maruz kaldığı kötü muamele ve tacizi hafifletici neden olarak öne sürmesi jüriyi ikna etmemiş ve 2002'de gerçekleşen idamına karar verilmişti.

Charlize Theron'un bu konuya çok inanması yapımcı olarak filmi çekmesini sağlamış sonuçta hem akademi ödülü gelmiş hem de film başına 10 milyon dolar alarak en çok kazanan ilk 10 kadın oyuncu arasına girmesini sağlamıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Linkler[değiştir | kaynağı değiştir]