Cani (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cani
Monster
Monster film poster
Yönetmen Patty Jenkins
Yapımcı Charlize Theron
Mark Damon
Senarist Patty Jenkins
Oyuncular Charlize Theron
Christina Ricci
Bruce Dern
Lee Tergesen
Müzik BT
Görüntü yönetmeni Steven Bernstein
Dağıtıcı Newmarket Films
Cinsi Sinema filmi
Türü Polisiye/Dram
Renk Renkli
Yapım yılı Amerika Birleşik Devletleri Birleşik Devletler
Almanya Almanya
Çıkış tarih(ler)i 17 Kasım 2003
Süre 109 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 8 milyon $
Hasılat $60,378,584

Cani, (Özgün adı: Monster) 2003, ABD-Almanya ortak yapımı film. Trajik bir yaşam öyküsü olan lezbiyen seri katil Aileen Wuornos'un yaşam hikâyesini anlatmaktadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lezbiyen ve hayat kadını olan bir seri katilin gerçek yaşam öyküsünü anlatan film. Defalarca dünyanın en güzel kadını seçilen Charlize Theron, ilk kadın seri katili canlandırdığı Monster (Canavar) ile sevenlerini şoke etmiştir. Trajik bir yaşam öyküsü olan Aileen Wuornos'u canlandıran ünlü aktris, film için inanılması güç bir dönüşümden geçmiştir. Bu film 1989-1990 yılları arasında çok sayıda insanı öldürerek, dünyanın ilk kadın seri katili olarak bilinen Aileen Wuornos'un gerçek hikâyesidir.

Yakalandıktan sonra, 1992'de 5 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Wuornos'un öyküsü, ABD ve dünya kamuoyunu epey meşgul etmiş, aynı zamanda bir lezbiyen de olan ve hayat kadınlığı yapan Wuornos, kurbanlarını ilişkiye girdiği insanlar arasından seçmektedir. Kadın katilin kurbanlarını ormana götürüp sakladığı ortaya çıkmış, ancak benzer şekilde öldürdüğünden şüphe duyulan 2 kişinin daha cesedi bulunamamıştır.

Wuornos'un eski kadın aşığı mahkemede aleyhine tanıklık etmiş; avukatının sanığın çocukluğunda maruz kaldığı kötü muamele ve tacizi hafifletici neden olarak öne sürmesi jüriyi ikna etmemiş ve 2002'de gerçekleşen idamına karar verilmiştir.

Charlize Theron'un bu konuya çok inanması yapımcı olarak filmi çekmesini sağlamış; sonuçta hem akademi ödülünü kazanmış hem de film başına 10 milyon dolar alarak en çok kazanan ilk 10 kadın oyuncu arasına girmesini sağlamıştır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Linkler[değiştir | kaynağı değiştir]