İçeriğe atla

Calvin ve Hobbes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Calvin ve Hobbes

Calvin ve Hobbes, Bill Watterson tarafından 1985 ve 1995 arasında yayımlanmış çizgi roman dizisidir. Tüm dünyada 2400'ün üzerindeki gazetede yayınlanan karikatürler Calvin isminde 6 yaşındaki zeki ve hayalgücü kuvvetli Amerikalı bir çocuk ile başkaları tarafından cansız, fakat Calvin tarafından canlı olarak görülebilen en yakın arkadaşı Hobbes ismindeki oyuncak kaplanının maceralarını anlatmaktadır.

Calvin ve Hobbes, isimlerini 16. ve 17. yüzyılda yaşamış düşünürlerden, John Calvin ve Thomas Hobbes'dan almışlardır.

Serinin yaratıcısı Watterson, çizgi roman literatürüne Peanuts (Snoopy) ve Pogo ile beraber dünyanın en başarılı serilerden birini kazandırırken, kendi eserine yaklaşımı ile de hayranlık verici bir örnek yaratıyordu. Watterson, çizimlerinin ve karakterlerinin değişik alanlarda kullanımına, yani bir ticari metaya dönüştürülmesine (lisanslamaya) karşıydı. "Disney" veya "Peanuts" karakterlerinin örneğinde olduğu gibi "Calvin ve Hobbes" da sırf lisans haklarının satılması ile milyonlarca dolar gelir sağlayabilecek bir fikri eserdir. Ancak baştan beri yayın haklarını elinde tutmaya özen gösteren Watterson, yaratısını porselen bardaklar, tişörtler ya da nevresimler üzerinde görmeyi reddediyordu. Watterson bundan Calvin ve Hobbes Kolekisyonu'nun önsözünde bahsetmiş, gençliğinde oyuncak bir robotun satışlarını artırmak için ona ayrı bir çizgi roman yapması için zorlandığını ama kabul etmediğini ve bu yüzden yıllar sonra Calvin ve Hobbes'ta da eserini ticarete dökmeyi reddetiğini söylemiştir.

Bir 16. yüzyıl teologu olan John Calvin'e atfen adlandırılan Calvin'in soyadından hiçbir sayıda bahsedilmemiştir. Okuldaki kötü notlarına rağmen Calvin, zekasını sofistike kelime haznesi ve felsefi düşünceleriyle gösterir.

Calvin: "Baba, benim ilerideki başarılarımın seni bu sıradan hayatından kurtarıp bir zamanlar kaçırdığın fırsatları telafi ediceğini mi düşünüyorsun?"

Baba: "Öyle olsaydı, emin ol stratejimi yeniden gözden geçiriyor olurdum."

Calvin sonra dönüp annesine: "Anne, babam bana hakaret ediyor!."

Genellikle kırmızı-siyah çizgili bir tişört ve beyaz-açık kırmızı ayakkabılar giyer. Okula giderken veya karda oynarken üstünde bir ceket de görünür. Hevesli bir çizgi roman okuyucusudur ve okuduğu çizgi romanlarda veya favori mısır gevreği olan Çikolata Kaplı Şeker Bombası'nda tanıtılan ürünleri sipariş etme gibi bir yatkınlığı vardır. Watterson, Calvin'i şöyle tanımlamıştır:

Calvin'i çizmesi çok kolay, çünkü çok dışadönük ve neşeli bir çocuk ve aklındakileri söylemekten hiç de çekinmiyor. Sanırım yaşı için biraz fazla zeki. En sevdiğim yanı kendini hiçbir zaman dizginlemiyor; henüz yapmaması gereken şeyleri bilecek deneyimi yok.

Calvin'in aynı zamanda duyarlı yönü de vardır. Bu tarafı, ölmekte olan bir rakun bulup onu kurtarmaya çalışması, fakat başaramamasında gösterilmiştir. Calvin'in Hobbes'tan hiçbir yere gitmemesini istemesi ve Hobbes'un da onu kucaklayıp bunun için söz vermesiyle bu sayı daha da dokunaklı hale getirilmiştir.

Diğer karakterlerin bakış açısından Hobbes, Calvin'in oyuncak kaplanıdır. Calvin'in perspektifindense Hobbes ondan çok daha büyük, bağımsız tavırlar ve düşüncelerle dolu bir antropomorfik kaplandır. Perspektif başka bir karaktere geçtiğinde Hobbes oturup boşluğa bakan bir peluş oyuncak olarak görünür. Watterson şöyle açıklıyor:

Hobbes'un bir karede oyuncak diğerinde canlı olmasıyla Calvin'in ve yetişkinlerin gerçekliğini yan yana koyuyor ve okuyucuyu hangisinin daha doğru olduğuna karar vermeye davet ediyorum.

Birden fazla sayıda Hobbes çamaşır makinesinde yıkanırken görünüyor, bu Hobbes'un doğal karşıladığı ve Watterson'a göre Hobbes'un aslında ne olduğu konusunda en çok kafa karıştıran şeylerden biri.

Watterson'ın "insan doğasına belirsiz bir bakış" olarak adlandırdığı Hobbes, ismini 17.yy filozofu Thomas Hobbes'tan almıştır. Hobbes, Kalvin'e göre çok daha mantıklı olması ve yaptıklarının sonuçlarını düşünmesine karşın Calvin'in yaramazlıklarına birkaç dolaylı uyarı dışında nadiren karışır. Calvin sevmediği şeyler konusunda ikiyüzlülük yaptığında Hobbes çoğunlukla ironikleşir.

İlk sayı Calvin'in Hobbes'u bir ton balıklı sandviçi yem olarak kullanmasıyla elde ettiğini söylese de daha sonraki bir sayıda Hobbes'un Calvin'le bebekliğinden beri beraber olduğu ima edilmiştir.

Calvin: "Hayatımın ilk yarısı tamamen boşluk! Başkasının unutmamı isteyebileceği ne biliyor olabilirdim?"
Hobbes: "Zamanının çoğunu geğirerek geçirdiğini hatırlıyorum."

Watterson sonunda Calvin ve Hobbes'un nasıl tanıştığının önemli olmadığına karar vermiştir.

Calvin'in ebeveynleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Calvin'in ismi geçmeyen anne babası tipik bir orta sınıf ailesinin özelliklerini taşır. Serideki pek çok diğer karakter gibi ayakları yere basar ve Calvin'in çılgın davranışlarına mantıklı tavırla yaklaşırlar.

Watterson, bazı hayranların anne-babasının Calvin hakkındaki görüşlerinden rahatsız olduğunu söylemiştir. Bu, Calvin'in babasının onun yerine bir dachshund istemesi ve sıklıkla biyolojik oğlu olduğunu reddetmesiyle vurgulanır.

Anne: Calvin'i yaptığımıza üzülmüyorsun değil mi?
Baba: Ya sen?
Anne: İlk ben sordum. Ayrıca bu tamamen benim kararım değildi.
Baba: Tek bildiğim, ben bir dachshund istedim ama sen hayır demiştin...
Baba: Bir gün oğlum olup olmadığını öğrenmek için DNA testi yaptıracağım.
Anne: Hiç durma.
Baba: Hemşirenin doğumda beşikleri karıştırdığına bahse girerim.
Anne-babası da bazen Calvin'inki gibi davranışlar sergilerler. Örneğin bir seferinde Calvin annesinden sigara istemiş, annesi de zararlarını kendi görsün diye kabul etmiştir. Calvin babasına bilimsel sorular sorduğunda babası dalga geçmek için yanlış cevaplar verir.

Türkiye'de yayımlanmış albümleri

[değiştir | kaynağı değiştir]