İçeriğe atla

Peanuts

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peanuts
FormatAnimasyon serisi
TürKomedi
Animasyon
YönetmenAlexis Lavillat
Yaratıcı yönetmen(ler)Charles M. Schulz
ÜlkeFransa
Diliİngilizce
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı500
Yapım
YapımcıNormaal Animation, France Télévision
Gösterim süresi10 Dakika
Yapım şirketiWarner Bros Animation
Dağıtımcı firmaCake Enternaiment
Yayın bilgileri
KanalKidz TV
Télétoon+
Cartoonito
Yayın tarihi2014 - 2018

Peanuts, Charles M. Schulz tarafından yaratılmış afacan köpek Snoopy, onun başarısız arkadaşı Charlie Brown ve Peanuts çetesinin başından geçenleri anlatayan çizgi dizi ve roman serisidir. İlk çizgi roman olarak 1950'lerde başlayan hikâye daha sonraki yıllar daha da geliştirilmiş, ardından çizgi dizi ve sinemaları yayınlanmaştır. 2014 yılında yaratıcısının çizimlerine sadık kalınarak Normaal Animation ve France Télévisions ortaklığında yaklaşık 1,5 dakikadan oluşan 500 bölümlük çizgi dizisi yapılmıştır. Türkiye'de ise bu seri 2015'ten itibaren Kidz TV'de yayınlanmaya başlamıştır. Ayrıca 2015 yılında 20th Century Fox tarafından üretilmiş, 3 boyutlu sinema filmi de vizyonlarda gösterime girmiştir.

 • Snoopy: Charlie Brown'ın köpeği insanlar gibi davranır ama hiçbir zaman konuşmaz. Sadece düşünce balonlarıyla biz onun ne düşündüğünü biliriz; kendileri bir hayat virtüözüdür.
 • Woodstock: Peanuts'ın boyut olarak en küçük yaratığı. Kendisi bir kuştur. Çok şakacıdır, sürekli oynamak ister; bu özelliği diğerleri için rahatsız edici olur.
 • Charlie Brown: Kitabın ana karakterlerindendir. Sürekli hayatın anlamını sorgulayan bir tiptir. Hayatı sorgularken, çoğumuzun yaptığı gibi, derin karamsarlıklara saplanıp kalmaz; sorgulama hep olumlu bir çıkarsama ile nihayetlenir; Charlie bize hayata olumlu bakmayı öğretir.
 • Lucy: Lucy Van Pelt, sıkı çalışan, patron edalı, yarı çatlak ve bencil bir tip.
 • Linus: Linus Van Pelt, Lucy'nin kardeşi ve çizgi bantın entel tipidir. Ortaya çıkan felsefi sorunları o çözer. Ne çekerse ablasından ve Charlie'nin kardeşi Sally'den çeker.
 • Franklin: Franklin ile Charlie ilk kez 1968 yılında, sahilde tanışırlar, hayattan beklentilerini diğerleri kadar abartmaz.
 • Sally: Charlie'nin kız kardeşidir, bilmece gibi konuşmaları ve münasebetsizliği ile tanınır. Çok istemesine rağmen Linus'un kalbini kazanamaz.
 • Marcie: Gözlükleri zaten onu ele veriyor. Marcie, Fıstıklar'ın en akıllı tipi. Ama hayat cahili. Peppermint Patty en yakın arkadaşıdır, ona sürekli efendim diye hitap eder.
 • Peppermint Patty: Ona peppermint (nane) diyorlar. Charlie'ye Chuck diyen tek kişi. Sınıfta uyanık kalmayı bir türlü beceremiyor. Gizliden gizliye Charlie Brown'a ilgi duyuyor.
 • Pig Pen: Ona en kirli diye biliriz.
 • Schroeder: Sürekli piyanosunun başında bir şeyler çalarken gördüğümüz tiptir. Lucy kendisine aşıktır.