Caenorhabditis elegans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
?
C. Elegans
CrawlingCelegans.gif
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Şube: Nematoda
Sınıf: Secernentea
Takım: Rhabditida
Familya: Rhabditidae
Cins: Caenorhabditis
Tür: Caenorhabditis elegans
Maupas, 1900
Korunma durumu
IUCN Kırmızı Listesi 2.3 (1994) sürümü :
LC

Caenorhabditis elegans, yuvarlak solucanlardan olup serbest yaşayan bir nematoddur (ipliksisolucan). Yetişkin hayvan yaklaşık 1 mm uzunluğundadır ve 65 µm kalınlığında olup ılımlı topraklarda yaşar. C. elegans, diğer nematodlardan farklı olarak neredeyse tamamen şeffaftır. Bu özelliği sayesinde genetik çalışmalarının vazgeçilmez canlısı olmuştur.

Yetişkin bir hayvan

C. elegans hünsa olup önce sperma, sonra da yumurta oluşturarak çoğalır. Hünsaların yanında erkek hayvanlar da olup hünsalarla çiftleşerek genetik olarak yeni bir neslin doğmasına sebep olurlar. Bunun dışında iplisi solucanın sinir hücresindeki sinir halkasında (Latincecircumpharyngeal) ve karın tarafında olup tam 302 hücreden oluşur. Araştırmalar için kullanılışın asıl sebebi, sabit hücre sayısından oluşmasıdır (AlmancaEutelie). Her yetişkin hünsa, her zaman tam 959, her yetişkin erkek de 1031 somatik hücre çekirdeği içerir.[1]

Hermafrodit C. elegans.'tan uzunlamasına bir kesit

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Caenorhabditis elegans". Vikipedi. Almanca Vikipedi. 3 Nisan 2013. 1 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2013.