cPanel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
cPanel'in resmi logosu

cPanel, Unix tabanlı sistemlerde çalışan geniş bir kullanım oranına sahip kontrol panelidir. İsmi "Control Panel" kelimesinden gelmektedir.

cPanel ile birlikte WHM (Web Hosting Manager) isimli ana yönetim yazılımı da yüklenmektedir. WHM üzerinden oluşturulan hesaplar istemci hesap olarak adlandırılır. İstemci hesaplar cPanel üzerinden yönetilebilir. WHM üzerinden bayi hesapları açılabilir, kullanıcı hesabı açılabilir, hesaplar düzenlenebilir, kota bilgileri girilebilir, hesaplar kapatılabilir, hesaba bağlı sitelerin ayarları düzenlenebilir ve cPanel ayarları yapılabilir.

cPanel üzerinden alan adının e-posta işlevleri düzenlenebilir, yeni e-posta hesapları açılabilir, var olan e-posta hesaplarının şifre değiştirme vb. işlemleri yapılabilir, e-posta paneline giriş yapılabilir, MX değerleri değiştirilebilir, yeni MySQL veritabanları oluşturulabilir, MySQL veritabanları için kullanıcılar oluşturulabilir, kullanıcılar veritabanına atanabilir, phpMyAdmin ile MySQL veritabanına tablolar eklenebilir & düzenlenebilir, cgi-bin gibi onlarca işlem yapılabilir. Ayrıca ek olarak satılan cPanel modülleri de vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse Fantastico bu konuda iyi bir örnek olabilir. Fantastico modülü cPanel üzerinden GNU Özgür Belgeleme Lisanslı CMS Sistemlerini kolayca kurmak için hazırlanmıştır. İçeriğindeki CMS sistemlerinden birisini seçip, dizin ve yönetici bilgileri girmek yeterlidir.

Yazılım, Windows platformlarda da çalışabilmek için başlattığı Enkompass projesini hayata geçirdikten kısa bir süre sonra sonlandırmış ve yalnızca Unix sistemlerde çalışmasına devam etme kararı almıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2016.