C2C (ekonomi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İngilizce açılımı "'consumer to consumer" olan ve "Tüketiciden Tüketiciye" anlamına gelen bir e-ticaret modelidir.

C2C'de Tüketiciler online bir platform/web sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini kendi belirledikleri fiyat ile sergilerler ve alıcı tüketiciler online olarak satın alırlar. C2C eticaret'in yapıldığı bu online platform/web sitesi bir aracı konumundadır. Hizmet/ürünler için bilgi girmek tanıtım yapmak vb. işlemlerde bulunmazlar, bu işlemleri tüketici yapar. C2C eticaret modeli'nin bir diğer özelliği ise, satılan hizmet/ürünler için faturalandırma yapmak zorunda olmamasıdır.

C2C Elektronik ticaret sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

C2C siteleri tüketicilerin hizmet/ürünleri'ni belirledikleri komisyon dahilinde yayınlamayı hedeflemişlerdir.

Örneğin; (c2c sitesi örnek kimisyon oranı %10 olsun) A Tüketicisi x ürününü 100 TL olarak yayınlamak istediğinde C2C sitesi A Tüketicisinden x ürününü yayınlamasının karşılığında ürün satış fiyatına komisyon ekler. B Tüketicisi x ürünü (100 TL) online olarak satın alır. x ürün parası C2C sitesinin hesabına aktarılır. C2C sitesi 100 TL 'ye satılan üründen komisyonunu çıkartır ve satıcıya aktarır. 100 tl %10 komisyon 90 tl ödeme yapar. C2C sitesi 10 TL kazanmış olur.

Sıfır Risk Nedir ?[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüketiciler birbirlerini görmeden, ürünlerini kontrol edip alamadıklarından dolayı böyle bir fikir ebay tarafından yapılmıştır.

A Tüketicisi hizmet/ürünlerini sergiledi ve satışa sundu ...

  • Alıcı ödeme yapar

Alıcı, ürün bedelini kredi kartı, banka kartı veya diğer ödeme yöntemleri ile öder. Para, C2C sitesi havuz hesabında birikir.

  • Satıcı ürünü kargolar

Satıcı, ürünü gönderdikten sonra, kargo fiş numarasını ve paranın aktarılmasını istediği banka hesap numarasını C2C sitesi üzerinden sisteme girer.

  • Alıcı ürünü onaylar

Alıcı ürünü teslim aldığında, kargo görevlisi yanında ürünü kontrol eder. satın aldığı ürün ile aynı ürün ise C2C sitesi üzerinden sisteme aldığına dair onay verir.

  • Para satıcıya aktarılır

Ürün bedeli, alıcının onayıyla C2C sitesi tarafından satıcının banka hesabına aktarılır.

  • Sıfır Risk ile satıcı, ürünü kargolamadan önce tahsilatını garanti altına almış olur. Alıcı ise, parayı ödemeden önce ürünü inceleme fırsatı bulmuş olur.

C2C E-ticaret modeli ebay tarafından 1995 yılında yapılmıştır. Türkiye de Gittigidiyor bir ebay kuruluşu olup C2C modeli kullanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]