Buzul dalgası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Buzul dalgası, bir buzulun normalden 100 kat daha hızlı hareket ederek oldukça önemli oranda ilerlediği kısa süreli olaya verilen isimdir. Bu şekilde dalgalanan buzullar belirli bölgelerde toplanmıştır. Özellikle Svalbard, Kanada Arktik Adaları, ve Alaska'da buzul dalgaları ile hareket eden buzullara rastlanır. Buzul dalgaları düzenli ve periyodik aralarla oluşur ve iki buzul dalgası arasında geçen döneme sakin dönem denir. Bu dönemde buzulların hızları oldukça düşüktür ve hatta geri çekilmeler de olabilir.

Teori[değiştir | kaynağı değiştir]

Kritik kütle[değiştir | kaynağı değiştir]

Buzul dalgalarının oluşmasını açıklayan birçok teori olmuştur. Kabul edilmiş teorilerden biri olan ve 1969'da Meier & Post tarafından önerilen teoriye göre buzulun üst kısmında biriken kütlenin kritik düzeye gelmesi yani normal olarak biriken su miktarından fazla olması dalgayı başlatır. Bu da buzul alt bölgeden kayabilmesi için yüzme özelliğinin artmasıyla oluşur.

Biçim değiştiren yatak hipotezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca buzulların üzerinde bulundukları kayaların jeolojik özelliklerinin de dalgaların oluşumunda belirli bir rol oynadığı önerilmiştir. Kaya tipi buzulun dengesini ve hareket hızını etkileyebilir. Buzul dalgasına uğrayan buzulların tortul kayaçlar üzerinde yer aldıkları düşünülmektedir. Bu da buzul dalgasına uğrayan buzulların neden bazı bölgelerde toplandıklarını açıklar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]