Buteyko yöntemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Buteyko Yöntemi veya Buteyko Nefes Tekniği, başta astım olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarda kullanılmak üzere Ukraynalı doktor Konstantin Pavlovich Buteyko (Ukraynaca: Бутейко) tarafından geliştirilen bir grup nefes tekniğini içeren tamamlayıcı tıp terapisi.

Yöntem halen astım, uyku apnesi, horlama, anksiyete bozuklukları ve panik atak gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Buteyko yönteminin astım tedavisinde etkili olduğu gösterilmekle birlikte yöntemin geniş bir kontrol grubunda test edilmeyişi ve yöntemin neden işe yaradığı konusunda açıklama getirilemeyişi sebebiyle tıp camiasında halen şüphe ile karşılanmaktadır.

Kökleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Buteyko yöntemi Ukraynalı bilim adamı Konstantin Buteyko'nun 1950'lerde hasta ve sağlıklı insanların nefes alma biçimleri üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda geliştirilmiştir. Buteyko, ölümcül veya çok ağır hastaların nefeslerinde hızlanma ve derinleşme eğilimi olduğunu tespit etmiş ve yanlış nefes alma alışkanlıklarının bedende dengisizliğin sebebi olduğu sonucuna varmıştır. Aşırı nefeslenmenin beden üzerindeki negatif etkilerine ilişkin bilimsel araştırmalar da yapan profesör Buteyko solunum sistemi rahatsızlıkları geçiren hastaların nefeslerini düzenleyerek onları tedavi edebileceğini öne sürmüştür.

Metodun etkinliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mitchell ve Brisbane adlı iki araştırmacının "Australian Association of Asthma Foundation" tarafından desteklenen 1994 tarihli çalışmalarında Buteyko metonunun klinik olarak etkinliği gösterilmiştir. Brisbane 39 astımlı birey üzerindeki çalışmasında Buteyko solunum tekniğini kullanan grupta hiperventilasyonda ve üç aylık bronkodilatör kullanımında azalma olduğu kaydedilmiştir.

Ancak yöntemin astım ataklarına karşı ilaç tedavisinin yerine kullanılmaması gerektiği ve ilaçlarda azaltıma gidilecekse bunun ancak doktor gözetimi altında yapılması da önerilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Alternative Medicine, Vol.1, Thomson & Gale, 2005
  • Yasemin Tokem, Astımlı hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanımı, Tüberküloz ve Toraks Dergisi, 2006; 54(2): 189-196

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]