Buskerud

Koordinatlar: 60°30′00″K 09°30′00″D / 60.50000°K 9.50000°D / 60.50000; 9.50000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buskerud Eyaletinin haritası

Buskerud Norveç'in eyaletlerinden biridir. Eyaletin başkenti Drammen'dir. Akershus, Oslo, Oppland, Sogn og Fjordane, Hordaland, Telemark, ve Vestfold'a sınırı vardır.

Batı kısmı genelinde ağaçlık vadiler ve yüksek dağlık platolardan oluşmaktadır. Doğu kısmı ise batıya göre daha alçak ve birçok göl, dere, çay bulunmaktadır. Tyrifjorden ve Krøderen Buskerud'ın en büyük gölleridir. Numedalslågen, Norveç'in üçüncü en büyük deresidir. Hordaland'den, Buskerud üzerinden Vestfold'a oradadan da denize dökülür. Denize döküldüğü yerden ise Begna Nehri, Sperillen'e dökülür.

Ringerike önceleri küçük bir krallıkmış. 10. yüzyıla gelindiğinde Norveç'in kralları Olav Trygvason ve Olav Haraldsson Ringerike'de büyümüştür. Numedal'da, 17. yüzyıldan beri gümüş madeni çıkartılıyormuş. Ancak 1957'den beri devam ettirilemiyor. Kongsberg'de silah endüstirisi 1814'te gelişti. Ve birçok birbirinden farklı yüksek kuruluşlar şu anda burada bulunmaktadır. Modum'da Kobalt madeni (Blaafarveværket, "Mavi Rengin Fabrikası") açıldı. 1966'da ise Buskerud'un şimdiki arması olan mavi ayının mavi olmasının sebebi Mavi Rengin Fabrikası'nın sembolü olmasıdır. Gümüş renginde arka plan olmasının sebebi ise Kongsberg'deki gümüş madeninin sembolüdür.

Buskerud Eyaletinin arması

Günümüzde tarihi eserleri, kerestecilik ve kâğıt fabrikaları Buskerud'un endüstirisini, ekonomisini ise, Begna ve Rands ırmakları üzerindeki hidroelektrik santrali oluşturur.

Bölgeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Buradaki birçok bölük bölgeler birleştirililerek büyük dürt bölgelere dönüştürüldü. Bunlar Eiker, Ringerike, Numedal and Hallingdal.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Buskerud (Norveççe Biskupsruð) ismi, Modum'da eski bir çiftlik adı imiş. Buralara 1668'de çiftçiler yerleştirilmiş. İsmin ilk kısmı biskup yani 'piskopos', son kısmı ise ruð yani 'temiz çiftlik'. (Aslında çiftlik ismi fikri o zamanın Oslo piskoposuna aittir.)

İlçeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Location of Buskerud Municipalities
Location of Buskerud Municipalities

Buskerud eyaleti 21 tane ilçeden oluşuyor:

 1. Ål
 2. Drammen
 3. Flesberg
 4. Flå
 5. Gol
 6. Hemsedal
 7. Hol
 8. Hole
 9. Hurum
 10. Kongsberg
 11. Krødsherad
 1. Lier
 2. Modum
 3. Nedre Eiker
 4. Nes
 5. Nore og Uvdal
 6. Øvre Eiker
 7. Ringerike
 8. Rollag
 9. Røyken
 10. Sigdal

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]