Burhanettin Sezerar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Burhanettin Sezerar
Doğum 1886
İstanbul
Ölüm 28 Mayıs 1953
Bilimsel kariyeri
Dalı Elektrik mühendisliği
Kurumları Yüksek Elektrik Mektebi
Yüksek Mühendis Mektebi
İstanbul Teknik Üniversitesi

Burhanettin Sezerar, (1886, İstanbul - 28 Mayıs 1953) Türk elektrik mühendisi

Burhanettin Sezerar, lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde görmüş ve ardından Fransa'ya giderek sırasıyla Sorbon Üniversitesi (1911), Paris Yüksek Elektrik Mühendis Mektebi ile Paris Yüksek Telsiz&Telgraf Mektebi'ni (1912) bitirmiştir. 1913 yılında Yüksek Elektrik Mektebi'nde çalışmaya başlayıp Elektrik Makinaları Laboratuvarında şef yardımcılığında bulunmuştur.

Çalışmalarına devam eden Sezerar, 1917 yılında ek görev olarak Hazine-i Hassa Mühendisliği, daha sonra Üsküdar-Kısıklı Tramvay hattı Elektrik Baş Mühendisliği, Evkaf vekaleti Elektrik, Tenvirat ve Tramvay Mühendisliklerinde bulunmuştur.

1944 yılında İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi'nin İstanbul Teknik Üniversitesi haline getirilmesi ve Elektrik Fakültesi'nin kurulmasıyla birlikte Burhanettin Sezerar, Elektrik Şubesinde verilen birçok dersi üstlenmiş, Elektro-Mekanik, Elektrik-Muhabere ve Elektrik şubelerinin başkanlığını yürütmüştür.

Cumhuriyet devrinde elektriğin ülke çapına yayılması işlemine bağlı olarak birçok şehir ve kasabanın elektrik projelerini yapmış (Balıkesir, Bandırma, Gaziantep, Afyon, Kilis, Zonguldak vs.) ve tesis etmiştir. Üsküdar Tramvayları, Adapazarı elektrik tesisatı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul'daki camiler ilk kez Sezerar'ın sayesinde elektriğe kavuşmuştur.