İçeriğe atla

Budapeşte'nin Alınması Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Budapeşte'nin Alınması Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Budapeşte Muharebesine katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım9 Haziran 1945
İstatistikler
Toplam Verilişi362,050

Budapeşte'nin Alınması Madalyası (Rusça Медаль «За взятие Будапешта»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır. 9 Haziran 1945'te Nazi Almanyası silahlı kuvvetlerinden Budapeştenin alınması için savaş katılımcılarına ödül vermek amacıyla Sovyetler Birliği Savunma Halk Komiserliği'nin (Sovnarkom) dilekçesini yerine getirdi.[1] Madalya tüzüğü 18 Temmuz 1980'de SSCB № 2523-X Yüksek Sovyet Başkanlığı kararı ile değiştirildi.

Budapeşte'nin Alınması Madalyasının arkası

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Budapeşte'nin Alınması Madalyası, Kızıl Ordu, Donanma ve NKVD birliklerinin askerlerine, Budapeşte Muharebesinde kahramanca saldırı ve Budapeşte'ni yakalamak için doğrudan katılan katılımcılar ve bu kentin yakalanmasıyla mücadele eden operatörlerinin organizatörleri ve liderlerine verildi. Madalyanın ödülü, SSCB Yüksek Sovyet Konseyi Başkanlığı adına, Budapeşte'nin yakalanmasına fiilen katılanların belgelerine dayanılarak yapıldı. Askerî personele hizmet edenler madalyayı ünite komutanından aldılar, askere verilen emekliler madalyayı alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar.

"Budapeşte'nin Alınması Madalyası" göğüsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu Japonya üzerinde Zafer Madalyasının hemen sonrasında yer aldı. Rusya Federasyonu Emirleri veya madalyaları eşliğinde giyilirse, bu madalya önceliklidir.[2]

Madalya Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Budapeşte'nin Alınması Madalyası", 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Üst kısmında, madalyanın üst noktasına dokunaklı en üst noktası beş yıldızlı süslü bir kabartma yıldız var. Yıldızın altında, iki satırlı kalın harflerle "BUDAPEŞENİN ALINMASI İÇİN" (Rusça: "ЗА ВЗЯТИЕ БУДАПЕШТА") kabartma yazıtı yazılmıştır. Altta, kitabenin alt sırasına kadar madalyonun sağ ve sol çevrelerinde yükselen meşe dalları çelenkinin kabartma görüntüsü, çelenk merkezinde, çekiç ve orak kabartma resmi vardır.[3] Tersin üstünde, kabartma düz beş yıldızlı yıldız, yıldızın altında üç basamaklı "ŞUBAT 1945" (Rusça: «13 ФЕВРАЛЯ 1945») kabartma tarihi bulundu.

"Budapeşte'nin Alınması Madalyası", süspansiyon halkasından 24 mm genişliğinde ipek moiré turuncu şerit ile 8 mm genişliğinde merkezi mavi şerit ile kaplı bir halka ile standart bir Sovyet beşgen çerçevesi üzerine oturtuldu.[4]

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, "Königsberg'in Alınması Madalyası"nın alıcılarıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]