Buda-doğası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tokyo Ulusal Müzesi, Tokyo, Japonya'da sergi. Bu sanat eseri, kamu malı olacak kadar eskidir.

Buda-doğası (Sanskrit: Buddha-dhatu) birçok Mahayana Budist okulunda önemli bir kavramdır. Ayrıca tathagatagarbha ve sugatagarbha terimleri de Buda-doğası kavramıyla eşanlamlı olarak kullanılır. Buda-doğasının tüm duyarlı varlıkların özünde doğuştan varolduğu kabul edilir; dolayısıyla herkes Budalığa ulaşabilir. Çoğu Mahayana Budist okulları, özellikle de Zen ve Tibet Budizminde Buda-doğasının sunyata (boşluk) olduğu kabul edilir.

Chan (Zen) okulunun altıncı piri Hui Neng'a atfedilen Platform Sutra'da Budalık bulutlarla kaplanmış dolunaya benzetilir. Rüzgarlar esip bulutları uzaklara taşıdığında ay ortaya çıkacaktır.[1] Dolayısıyla Budalık zamanla meydana gelen, ya da inşa edilen bir şey değildir; özünde her varlık Buda'dır. Ancak bu öz yargılayıcı, dualist zihin tarafından engellenmiştir. Bu engeller ortadan kaldırıldığında Buda-doğası kendini gösterecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ aktaran http://www.answers.com/topic/buddha-nature 20 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Buddha-nature, erişim: 10.09.2008

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]