Buda-doğası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Budizm
Dharma wheel

Budizm
Budizm kronolojisi

Budizm Kavramları
Pratitya-samutpada
Üç Hazine
Dört Yüce Gerçek
Sekiz Aşamalı Asil Yol
Nirvāna

Önemli Kişiler
Buda
Gotama Buda
Bodhisattva

Yörelere göre Budizm
Güneydoğu Asya Budizmi
Çin Budizmi
Tibet Budizmi
Batı Budizmi
Japon Budizmi

Üçlü Budizm
Theravada
Mahāyāna
Vajrayāna

Budizmin Yazılı Kaynakları
Tripitaka
Pali Derlemesi
Vinaya
Pali Suttaları
Mahayana Sutraları
Abhidharma
Budist Tantra

Budist Kültürü

Buda-doğası (Sanskrit: Buddha-dhatu) birçok Mahayana Budist okulunda önemli bir kavramdır. Ayrıca tathagatagarbha ve sugatagarbha terimleri de Buda-doğası kavramıyla eşanlamlı olarak kullanılır. Buda-doğasının tüm duyarlı varlıkların özünde doğuştan varolduğu kabul edilir; dolayısıyla herkes Budalığa ulaşabilir. Çoğu Mahayana Budist okulları, özellikle de Zen ve Tibet Budizminde Buda-doğasının sunyata (boşluk) olduğu kabul edilir.

Chan (Zen) okulunun altıncı piri Hui Neng'a atfedilen Platform Sutra'da Budalık bulutlarla kaplanmış dolunaya benzetilir. Rüzgarlar esip bulutları uzaklara taşıdığında ay ortaya çıkacaktır.[1] Dolayısıyla Budalık zamanla meydana gelen, ya da inşa edilen bir şey değildir; özünde her varlık Buda'dır. Ancak bu öz yargılayıcı, dualist zihin tarafından engellenmiştir. Bu engeller ortadan kaldırıldığında Buda-doğası kendini gösterecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ aktaran http://www.answers.com/topic/buddha-nature 20 Eylül 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Buddha-nature, erişim: 10.09.2008

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]