Brian Greene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brian Greene
Dünya Bilim Festivali açılışı, Nisan 2008
Doğum9 Şubat 1963 (60 yaşında)
New York, ABD
MilliyetABD
Mezun olduğu okul(lar)Stuyvesant Lisesi
Harvard Üniversitesi
Oxford Üniversitesi
Kariyeri
DalıFizik
Çalıştığı kurumlarCornell Üniversitesi
Columbia Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Graham G. Ross (Oxford Üniversitesi)
James Binney

Brian Randolph Greene[1] (d. 9 Şubat 1963), Amerikalı teorik fizikçi ve sicim kuramcısı. 1996'dan beri Columbia Üniversitesi'nde profesördür, 2008'de kurduklarından beri Dünya Bilim Festival'inde yöneticidir. Calibu-yau şekilleri ile alakalı olarak ayna simetrisi üzerinde çalıştı. Sicim kuramının günümüzdeki en önemli savunucularındandır.

Özellikle sicim kuramı ile ilgili popüler kitapları ile tanınmaktadır. Bu kitaplardan bazıları Evrenin Dokusu, Saklı gerçeklik ve Evrenin Zerafeti hatta bu kitabın konularını içeren bir belgeselde çekmiştir.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Greene, New York kentinde doğdu. .Stuyvesant Lisesi'ni[2] bitirdikten sonra 1980'de fizik üzerine çalışabilmek için Harvard Üniversitesinde okumaya başlamıştır.Orada lisans derecesini aldıktan sonra 1987'de Oxford üniversitesinde doktora derecesini aldı.Orada piyanist Jack Gibbions'la piyano çalıştı.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında Cornell Üniversitesi fizik fakültesine katıldı ve 1995 yılında profesörlüğe atandı.Sonraki yıl Columbia Üniversitesine profesör olarak katıldı. Columbia'da üniversitenin ISCAP'ında yöneticilik yapıyor ve süper sicim teorisini kozmolojik sorulara uygulayan bir araştırma programını yönetiyor.

Araştırmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Greene'nin çalıştığı alan kuantum yerçekimi teorisine bir aday olan sicim teorisidir. Sicim teorisi,standart modelin içerdiği farklı parçacıkların bir boyutta titreşen sicimlerin farklı açılarla titreşmesi ile oluşturduğunu açıklıyor.Sicim teorisinin kendine has diğer özelliği ise standart 4 boyut yerine çoklu boyutları kabul etmesidir. Sicim teorisine göre 10 uzaysal ve 1 zamansal boyut vardır. Sicim teorisinde bu birçok uzaysal boyutu neden algılamadığımızı açıklayan açıklamaları var. Bir neden bükülmüş olmaları diğer neden ise çok küçük olmaları. Brian Greene'nin alanında tanınmış olamasını sağlayan en önemli etken sicim teorisindeki kıvrılmış boyutların nasıl kıvrıldıklarını anlamamıza yardımcı olmasıdır.Bu şekillerin en önemlisi Calibu-Yau uzay şeklidir

Dünya bilim festivali[değiştir | kaynağı değiştir]

2008'de Tracy Day ile birlikte, bilim tarafından bilgilendirilmiş, onun değerini anlamış, heyecanından etkilenmiş, gelecekteki gelişmelere hazırlanmış genel bir toplum oluşturmak için dünya bilim festivalini kurdular. Dünya bilim festivalinin en önemli etkinliği, genellikle mayıs ayında olan New York’taki 5 gün festivalidir. Stephen Hawking, Edward O. Wilson, Sir Paul Nurse, James Watson, Anna Deavere Smith, Francis Collins, Philip Glass, Yo-Yo Ma, Oliver Sacks, Mary-Claire King, William Phillips, Paul Davies, Elizabeth Vargas, Sir Roger Penrose, Charlie Rose, Lisa P. Jackson, John Lithgow, Vinton Cerf, Glenn Close, Jeffrey Eugenides, Bill T. Jones, Joyce Carol Oates, Elaine Fuchs gibi isimler de festivale eşlik etmiştir. İlk 6 festival bir milyona yakın ziyaretçi topladı.

Bilimi anlatmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Teorik fiziği, özellikle sicim teorisi ve fiziğin birleşik teorisini popülerleştirmek için yazdıkları sayesinde büyük bir kitle tarafından tanınıyor. 1999'da yayımlanan ilk kitabı "The Elegant Universe", süper sicim teorisini ve M teorisini popülerleştirdi. Kitap kurgu olmayan kitaplar kategorinde Pulitzer ödüllerinde finale kaldı ve 2000'de bilim kitapları için Aventis Ödülü’nün de kazananı oldu[3]. "The Elegant Universe" sonra aynı isimle televizyona aktarıldı ve Peabody ödülünü kazandı.

İkinci kitabı olan "Evrenin Dokusu" uzay zaman ve evrenin doğasıyla ilgilidir. Bu kitap da sonraları aynı isimle televizyona aktarıldı.

Üçünçü kitabı ocak 2011'de yayımlanan "Saklı Gerçeklik" büyük bir derinlikle çoklu evrenleri anlatıyor.

Yaşı küçük olan takipçileri için 2 eylül 2008'de yayımlanan "Icarus at the edge of time" adlı kitabında İkarus’un mitini fütürist biçimde yeniden anlatıyor.[4]

Kitaplarının popülerliği ve kamera karşısındaki doğal tavırları, medyada birçok kez görünmesini sağladı, bunlardan bazıları: Charlie Rose, The Colbert Report, The NewsHour with Jim Lehrer, The Century with Peter Jennings, CNN, TIME, Nightline in Primetime, Late Night with Conan O'Brien, and the Late Show with David Letterman. Bu Green’e 3rd Rock from the Sun televizyon dizisi için bilimsel dialoglarda John Lithgow’a yardım etmesinin ve içinde küçük bir rolü de olan "Frequency" filminin teknik danışmanı olmasının yolunu açtı. 2006'da zaman yolculuğu filmi olan "Deja-vu"’de teknik danışmanlık yaptı. Nisan 2011'de the Big Bang Theory dizinde de göründü.

25'ten fazla ülkede hem genel hem de teknik seviyede dersler verdi. 2012'de onun öğretme yetenekleri fark edildi ve American Association of Physics Teachers tarafından verilen Richtmyer Memorial Award’ı kazandı.[5]

Science Laureates of the United States Act of 2013 (H.R. 1891; 113th Congress) ABD kongresine sunuldu ve Green bir yorumcu tarafından Science Laureate pozisyonu için uygun adaylar arasına konuldu.[6]

Kişisel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ABC yapımcısı Tracy Day ile evlidir.[7] 9 yaşından beri vejetaryendir; “etin ve o etin direkt geldiği hayvanın arasındaki ilişkiyi fark ettiğimde, dehşete kapıldım ve bir daha et yemeyeceğim dedim. Ve yemedim.” "[8] 1997'de vegan oldu.[9][10][11] endüstriyel hayvancılıkta yaşananları gördükten sonra :" bu durum gerçekten çok rahatsız edici.Bu nedenle endüstriyel hayvancılığı destekleyemem" demiştir.

Green, bilimin dinin bire bir yorumuyla uyumsuz olduğunu düşünüyor.[12]“Eğer tanrıyı, içinde bilimsel olarak yanıtlayamadığımız tüm sorunların geçici cevapları olan bir depo olarak görmek yerine, bilimin de içinde yer aldığını kapsayıcı bir yapı olarak görürsek ve bu bizi tatmin ve mutlu ederse,bırakın öyle olsun”[12] Green, ateizm'de onu etkileyen çok şey olduğunu çünkü dini bir açıklamaya ihtiyaç duymadığını açıkladı ama bunun bilimin dünyaya yayılmasında etkisi olup olmayacağı konusunda kararsız.[12]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

Teknik makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel kitleye yönelik kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The Mathematics Genealogy Project - Brian Greene". 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2014. 
 2. ^ JR Minkel (Bahar 2006). "The String is The Thing - Brian Greene Unravels the Fabric of the Universe". Columbia Magazine. Columbia University. 23 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2007. 
 3. ^ "Profile of Brian Greene". Royce Carlton Incorporated. 23 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2008. 
 4. ^ "Amazon.com's catalog entry". 24 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2015. 
 5. ^ "Brian Greene Recognized as 2012 Recipient of the Richtmyer Memorial Lecture Award". American Association of Physics Teachers. 13 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2013. 
 6. ^ Marlow, Jeffrey (9 Mayıs 2013). "The Science Laureate of the United States". Wired Magazine. 11 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2013. 
 7. ^ Overbye, Dennis (3 Haziran 2008b). "An Overflowing Five-Day Banquet of Science and Its Meanings". New York Times. 7 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2015. 
 8. ^ "Scientists and inventors on vegetarianism". 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2015. 
 9. ^ Boss, Shira. "Brian Greene Has the World on a String". Columbia College Today. 9 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2011. 
 10. ^ "Consciousness Emerges in the Ash of Stellar Alchemy". Flickr. 10 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2011. 
 11. ^ "Was brian greene vegan". 1 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2015. 
 12. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 27 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]