Bozkanat, Solhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bozkanat
—  Köy  —
Bingöl
Bingöl
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Bingöl
İlçe Solhan
Nüfus (2007)
 - Toplam 510
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 426
İl plaka kodu 12
Posta kodu 12700
İnternet sitesi:

Bozkanat, Bingöl ilinin Solhan ilçesine bağlı bir köydür. Eski Adı Duernı'dır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Zazalardan oluşmaktadır.

Bozkanat köyü çok eski bir yerleşim yeridir tam olarak tarihi bilinmese de ilçede bulunan hazarşah köyüyle beraber ilçenin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Köyün en eski merkezi yaklaşık 500 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Topluca (göf) mezrasıdır. Buraya ilk yerleşen aile hala köyde yaşamakta olan ailelerin büyük dedeleridir ve bu da köydeki yaşayan birçok aileyi soy olarak akraba kılmaktadır. Bozkanat köyü sakinleri Hz.Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in soyundan gelmektedir ve seyyid olarak anılmaktadırlar. Osmanlı İmparatorluğu döneminde köylülerden vergi alınmamış olması buna delil olarak gösterilebilir.Bozkanat köyünün en yaşlıları Halit Döner, Ali Doğulu, Abdullah Döger, Mehmet Akçabey ve Ahmet Döger'dir. 1980 yılındaki askeri darbeye kadar medrese eğitimi verilmekte olan köyden şu anda insanlara hizmet veren 2 müftü de çıkmıştır. Bu nedenle köy mollalar köyü olarak da bilinmektedir.

Bozkanat
Bozkanat yukarıdan

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaza kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde topluca ve bozkanat ilköğretim okulu bulunmaktadır. köyde birleştirilmiş eğitim verilir. köydekiler ilköğretim 5. sınıftan sonra genellikle solhan yibo'ya gönderilir. köyde eğitim görmüş birçok insan vardır. Özellikle son dönemde köy içerisinde yapılan bir araştırmada köydeki birçok aileden sadece iki tanesinde dahi 72 kişinin üniversite tahsili yaptığı veya hala okumakta olduğu tespit edilmiştir.bu insanlar türkiye'nin çeşitli yerlerine dağılmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bingöl iline 76 km, Solhan ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. köyün sınırları içerisinden murat nehri (beher)geçmektedir. köy genç-solhan sınırında solhana bağlı son köydür. Güneydoğu torosların kuzey yüzünde yer almaktadır. köyün içerisinde herkes tarafından bilinen kavak yaylası bulunmaktadır.

Bozkanat

Mezraları[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Harabadüzü Mezrası(Raşt Xraba) 2. Gört Mezrası(Guert) 3. Ortaca Mezrası(Gume spi) 4. Topluca Mezrası(Guew) 5. Turna Mezrası(Turna istasyonu) 6. Uyanık Mezrası(Seyfon ginç) 7. Sahak Mezrası (Sak)

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışlar çok soğuk ve karlı yazlar ise yüksek olduğu için yayla havası vardır. çok katı karasal iklim görülür.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye tren yolu ve kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Köyün Turna mezrasında bir tren istasyonu bulunur. Köye her gün minübüsler sefer düzenlemektedir. Karayolu ile köye Genç ve Solhandan ulaşılabilir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 510
2000 700
1997 713

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyden yurt dışına giden(almanya, hollanda, belçika) gurbetçilerin ekonomik anlamda ailelerine birçok katkısı vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu, içme suyu şebekesi, mevcuttur

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]