Bostancı, Evciler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bostancı
—  Köy  —
Afyon
Afyon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Evciler
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 161
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03960
İnternet sitesi: [2]

Bostancı, Afyonkarahisar ilinin Evciler ilçesine bağlı bir köydür.

Taihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mucan Yörük boylarından olan Bostancı köyünün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle beraber yaklaşık olarak Rumi 1303 (Miladi 1887) yılında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu tarihlerde oluşan kıtlık sebebi ile yerleşen bir kısım Yörüklerin geri döndükleri bilinmektedir.

Antalya tarafından Mucan Yörük boylarından kopup gelen bir grup Yörük ailesi Burdur, Isparta istikametinden Denizli-Afyonkarahisar sınırları içerisinde bulunan yöreye gelerek, bugünkü KARATAŞ köyü ve ÖRÜLÜ köylerine (şimdiki Örmekuyu Köyü) yerleşmişlerdir.

Diğer bir grup ise Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı Gökgöl köyünün bulunduğu sulak araziye gelerek buraya yerleşmeye karar vermişlerdir.

Bir süre konar–göçer vaziyette buralarda yaşmışlardır. Fakat; su kenarında sineklerin çok olması ve develerine (zamanın en iyi ve tek ulaşım aracı) zarar vermesi sebebi ile bugünkü köyümüz olan (Afyonkarahisar ili Evciler ilçesi Bostancı köyü) tepeye gelerek burada evlerini yapmaya karar vermişlerdir.

Bostancı Köyüne yerleştikten sonra hayvanlarını otlatmak için yine belli zamanlarda Dinar ile Sandıklı ilçeleri arasında bulunan KUMALAR mevkiine ve başka yaylalara göç edip tekrar evlerinin bulunduğu köye dönmüşlerdir.

Bu durum belli bir zaman devam etmiş ve yavaş yavaş köyün çevresinde kalarak göç etmeyi bırakmışlar ve yerleşik düzene geçmişlerdir.

Bostancı köyü, önce Denizli ili Çivril ilçesine bağlı bir köy iken daha sonra Afyonkarahisar ili Dinar ilçesine, sonra Dazkırı ve daha sonra bugünkü ilçemiz olan Evciler’e bağlanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 161
1997 156

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ama faal değildir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]