İçeriğe atla

Bosna-Hersek'in idari bölümleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bosna-Hersek'in idari bölümleri

Bosna-Hersek'in idari bölümleri, Boşnak ve Hırvatların oluşturduğu Bosna-Hersek Federasyonu ile Sırpların oluştuduğu Sırp Cumhuriyeti olmak üzere iki entite ile bir özerk yönetim bölgesi olan Brçko ilçesinden oluşmaktadır.[1]

Bosna-Hersek Federasyonu ile Sırp Cumhuriyeti ülkenin içişlerini denetlemekle görevlidir. Her entitenin kendi başkanı, meclisi, polis ve gümrük teşkilatı ile posta sistemi bulunmaktadır. Sırp Cumhuriyeti'nin de ek olarak kendi bayrağı ve arması bulunmaktadır. 2005 yılında Bosna-Hersek Silahlı Kuvvetleri'nin kurulmasına kadar da her iki entinenin kendi orduları bulunmaktaydı.

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Brçko ilçesi ise özerk bir yönetim olup uluslararası gözetim altındadır.

Bosna-Hersek Federasyonu ek olarak 10 kantona ve belediyelere ayrılırken Sırp Cumhuriyeti ise merkezi yönetimle idare edilir ve doğrudan belediyelere ayrılır. Sırp Cumhuriyeti de yedi adet coğrafi bölgeye ayrılmakta olup bu bölgelerin idari bir görevi bulunmamaktadır.

  1. ^ "T.C. Dışişleri Bakanlığı'ndan". T.C. Dışişleri Bakanlığı. 5 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2020.