İçeriğe atla

Borsalino Çetesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Borsalino Çetesi
Borsalino
YönetmenJacques Deray
Oyuncular
DağıtıcıParamount
CinsiSinema
RenkRenkli
Yapım yılı1970, Fransa
Süre125 dakika
DilFransızca
Bütçe14 milyon Fransız frangı
Hasılat35 milyon FRansız Frangı

Borsalino Çetesi 1970 Fransız yapımı bir suç filmidir. Jacques Deray tarafından yönetilen filmin başrol oyuncuları Alain Delon ve Jean-Paul Belmondo’dur. Gösterildiği dönemde filmin Claude Bolling tarafından bestelenen müziği de büyük beğeni toplamıştı.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Marsilya’da hapisten yeni tahliye edilmiş olan Siffredi adlı bir gangster sevgilisi Lola ile buluşmak ister . Fakat Lola bu sırada Capella adlı bir başka gangster ile birliktedir. Önce kavga eden eden Siffredi ve Capella daha sonra arkadaş olup birlikte iş yapmaya başlarlar. Başta at yarışları işine girerlerse de daha sonra yer altı dünyasının avukatı Rinaldi’nin önerisi üzerine daha büyük işlere yönelirler. O dönemde Marsilya yer altı dünyası Marello ve Poli adlı iki mafia patronunun denetimindedir. Önce Marello’yu karşı savaşa başlarlar. Marello’nun denetimindeki balık pazarına aç kedilerle birlikte saldırıp pazarın altını üstüne getirirler. Bu kolay başarıdan cesaretlenip bu defa da Poli’nin denetimindeki kasaplık hayvan pazarına el atarlar. Bu savaş sırasında zaman zaman güç duruma düşerlerse de sonunda Poli’yı de ortadan kaldırıp, Marsilya yer altı dünyasına egemen olurlar.

İki arkadaş bir süre sonra Marsilya’yı terk etmeye karar verirler. Ancak Capella bir tetikçi tarafından öldürülür. Siffredi ise Marsilya’yı terk eder.[1]

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]