Boji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tipik Amerikan yük vagonu bojisi (Bettendorf tasarım tipi)

Boji, Demiryolu taşıtlarının bir bileşenidir. Görevi tekerleklerin hareketini sağlamak ve taşıtın geri kalan kısmını taşımaktır.

Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bojinin esas kullanım amacı uzun olan demiryolu taşıtlarının kıvrımlı raylarda daha uyumlu geçişini sağlamak, rijid yapıya sahip olan sabit konumlu tren tekerlek dingilinde taşıtın vagon kısmında rayların pozisyonlarındaki düzensizliklerle olan bağını yok etmek amacı ile ikinci bir yay basamağı elde edebilmek ve böylece de sürüşteki konforu artırmaktır. Bojiler daha iyi sürüş özellikleri sağlamak, rayda daha az aşınmaya yol açmak ve daha az raydan çıkma tehlikesi sunmak ile yükümlü bileşendir. Bojideki dingil sayısı arttıkça ray kıvrımlarından geçişteki konumlanışları daha da önem kazanmaya başlar.

Temelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bojinin gözlemleneceği sabit noktalar dingil kutularıdır. Dışarıdan konumlandırılmış yük vagonu bojileri için yatay genişlikleri; tekerlek dingilleri ve boji gövdesini uyumlu tutmak içindir ve UIC rayları için standart bir değer taşırlar. Dışarıdan konumlandırmadaki kasıt dingil yuvası ve boji gövdesinin parçalarının teker disklerinin dışında bulunmasıdır ki, içerden konumlandırılmış bojilerde tekerlerin arasında bulunurlar.

Yolcu vagonu ve lokomotif bojileri iki aşamalı yay sistemine sahipken, yük treni bojileri genelde tek aşamalı yaya sahiptirler. Teker dingil bileşenleri ile boji arasında birincil yay, boji ile vagon arasında ise ikincil yay yer alır.

Dingil yuvası üzerinde yer alan birincil yay tabaka, burma ya da lastik yaydır.

İkincil yay ise yolcu vagonlarında genelde burma ya da hava yaylarından, lokomotif bogîlerinde ise burma yaylardan oluşur

Bojiler daha da karmaşık halde olabilirler.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Railroad Dictionary: J". CSX.com. CSX Corporation. 2012. 9 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2014. 
  2. ^ "AAR M-1003 Certified Truck Component Manufacturing". ColumbusCastings.com. Columbus, Ohio: Columbus Castings. 28 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2014. 
  3. ^ 1"General Information" (PDF). SCTCO.com. Standard Car Truck Company. January 2000. 23 Ocak 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2014. 
  4. ^ "http://www.google.com/patents/US1924237 patents/US1924237". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2015.  |başlık= dış bağlantı (yardım)