Bloodline Champions

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bloodline Champions
Bloodline Champions logosu.png
Geliştirici Stunlock Studios Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Funcom
Yapımcı Stunlock Studios
Platform Microsoft Windows
Çıkış 13 Ocak 2011
Tür Aksiyon
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Bloodline Champions (BLC) arena tabanlı, oynaması ücretsiz, PvP oyunu. İsveçli şirket Stunlock Studios tarafından yapılan oyun İsveçli bir başka şirket olan Funcom tarafından dağıtıldı. Bloodline Champions 2009 İsveç Oyun Ödülleri'nde hem "Yılın Oyunu" ve hem de "Kazanan XNA" ödülünü kazandı.[1][2] Oyun resmî olarak ABD'de 13 Ocak 2011'de başladı.[3]

Bu oyundaki oyuncular her takımda en çok beş oyuncunun olabildiği iki gruba ayrılırlar: Sıcak (Warm) ve Soğuk (Cold).[4] Amaç seçilen oyun biçimine bağlı olarak değişir; takım ölüm maçı ve bayrak yakalamadan harita noktası denetimine kadar uzanır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlıca özellikleri:

 • %100 yeteneğe dayalı oynanır, rastlantısal etkenler yoktur. Hangi yeteneklerin kullanıldığını ve ne kadar hasar yapıldığını gösteren maç istatistiklerine bakabilirsiniz.
 • Takım çalışmasına dayalı arena biçiminde oyuncu oyuncuya (PvP) oynanır.
 • Üç farklı oyun tarzı vardır: Arena (diğer oyunlarda takım ölüm maçı olarak bilinen), Capture The Artifact (diğer adıyla Bayrak Yakalama) ve Conquest (noktasal harita denetimi oyun tarzı)
 • 2'ye 2 ve 3'e 3 kademeleri destekleyen Tekli ve Takım Maçı vardır.
 • Ayrıca oyun kurma ve oyuna katılmayı sağlayan "lobi" sistemi kullanılmıştır.
 • Rounds are fast-paced, last 2 minutes in matchmaking games and they are best of 5 to determine the overall winner and undetermined amount on custom games
 • Sadece yeteneğe dayanır: nişan alma, rastlantısal hasar verme veya "kritik" vuruşlar yoktur; her yeteneğin hedefe isabet etmesi gerekir.
 • Diğer benzer oyunlardaki mana kullanmanın yerine, Bloodline Champions etkili yönetmeyi sağlayan bekleme sürelerini kullanır.
 • Arenaya yukarıdan aşağı bakılıp fare ve klavyeyele kontrol edilir. Ayrıca oyunda sesli sohbet ve yalnızca izlemek istendiği durumlar için Gözlemci bakışı (Observer) desteği de vardır.

Dört Bloodline kategorisi (karakter modeli) vardır: yakın saldırı (melee attack), menzil saldırısı (ranged attack), tedavi (healer) ve tank. Şu anda yakın saldırı dışındaki her kategoride 5 tane olmak üzere 22 tane Bloodline vardır; yakın saldırıda ise 6 tane vardır. Stunlock Studios yeni bir Bloodline üzerinde çalıştıklarını duyurdu.[5] Each bloodline has seven abilities, two of which have an EX version, an enhanced version of the ability. Each has its own cooldown, as well as triggering short global cooldowns. The seventh ability is an "ultimate" ability that may only be used after gaining sufficient energy through executing other abilities successfully, such as healing allies, damaging enemies, and otherwise helping your team.

Champions also have HP (Health Points) - when the champion runs out of HP, the champion dies, removing it from combat until the end of the round. Each champion also has two items that grant additional abilities. The Bloodline Medallion allows a champion to recover an increasing amount of HP over a period of time and Resurrect revives nearby fallen teammates. Both items require a significant amount of uninterrupted time to prepare, which makes them impractical in immediate combat. In Conquest and Capture The Artifact modes resurrection skill has been replaced with warp skill that allows you to warp a short distance every 20 seconds.

The controls in Bloodline Champions are similar to a first-person shooter, as the bloodline's movement is controlled using the W, A, S, and D keys. The primary two abilities are mapped to the left and right mouse buttons, and the rest of the abilities are used with the Q, E, R, F, and space keys. Almost all the abilities are aimed, where the direction of the ability is determined by the position of the cursor on the screen relative to the champion's position. There are two different camera modes; Free Look and Static. The static camera stays over the characters head at all times regardless of the location of the players cursor. The Free Look camera allows the player to control their camera with the cursor. A few defensive abilities are directed by hovering the cursor on the desired recipient, and some abilities target a specific location on the playing field.

Bloodline Champions also features fog of war which represents the areas of the map which cannot be seen due to visual obstruction or distance. There are obstacles on the map which create fog of war and inhibit movement. Champions have their own collision, which can be used to inhibit movement and protect allies (for example a tank bloodline will have a larger collision size, making it easier to defend teammates by blocking fire, but also being more susceptible to focus fire).[6]

Bloodlines[değiştir | kaynağı değiştir]

Bloodline Championsta 22 bloodline vardır ve bunlar görevine göre 4 gruba ayrılır: tank/savunma, ranged damage/uzak mesafe dövüşçü, melee damage/yakın mesafe dövüşçü ve healer/şifacı.

Tank / Savunma[değiştir | kaynağı değiştir]

"Tank"lar yakın mesafe savaşçılardır ve savunmada uzmanlaşmıştırlar; müttefiklerdeki baskıyı kaldıran veya azaltarak düşman üzerinde eşit baskı yaratır.

Gluttons / Oburlar çılgın makineleriyle tek bir düşmanın sökülmesine odaklanırlar ve yeme sayesinde kendilerini iyileştirirler.

Thorns / Dikenler düşmanlarını hareketsiz kılmak ve kendilerini iyileştirmek için bitki kaynaklı yetenekler kullanırlar.

Inhibitors / Önleyiciler düşmanı dağıtmak için hasar yükseltici ve bayıltıcı etkiler kullanır.

Vanguards / Öncüler düşman büyülerini yansıtır ve çeşitli devre dışı bırakma yetenekleri vardır.

Guardians / Koruyucular ılımlı iyileştirmeye ve hedefin mevcut sağlığına dayalı zarar verme yetenekleri vardır.

Ranged Damage / Uzak Mesafe Dövüşçü[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzak mesafe oyuncuları çok düşük bir cana sahiptir ve güvenli mesafede durduğu sürece çok yüksek hasar verebilirler.Genellikle yakın mesafe dövüşlerinden kaçabilecekleri kaçış yolları vardır ama bu manevraları kullanmadıkları zaman çok çabuk indirilebilirler.

Igniters / Tutuşturucu Ateş büyüsü kullanarak sürekli periyodik hasarlar verir.

Engineers / Mühendisler Çeşitli teknolojileri kullanarak küçültücü - büyütücü cihazlar kullanır, yavaşlatıcı, yakıp yok edici ve etkisiz hale getirici etkiler sağlar.

Seekers / Arayıcılar Bu okçular içine element gücü yerleştirdikleri oklar ile saldırır ve direkt hasarda uzmanlaşmışlardır.

Gunners / Nişancılar Bu gizlenebilen keskin nişancılar,kendi cephaneliklerini kullanarak saldırdıklarına çok yüksek hasar verirler ama hedef olduklarında çok zarar görürler. .

Nomads / Göçebeler Düşmanın içinden geçip onu sersemleten veya tamamen çatışmadan dışarı atan bumeranglar fırlatır.

Melee Damage / Yakın Mesafe Dövüşçü[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bloodline türü genellikle en fazla hasar veren türdür ama bunun için düşmana yakın mesafede durmalıdır ve bu yüzden uzak mesafe dövüşçülerine göre biraz daha yüksek cana sahiptirler.Hasar veren diğer karakterlere göre dövüşü kontrol altında tutmak için sınırlı sayıda yolları vardır.

Ranid Assassins / Suikastçı RanidGörünmezliği ve zehirli saldırılarını kullanarak yalnız kalmış düşmanını çok hızlı öldürebilir.

Harbingers / Müjdeciler Kara büyü kullanarak verdiği hasarı yükseltir ve hedeflerini kullanarak canını yükseltir.

Raveners / Raveners Hasardan kaçmakta uzmanlaşmıştır ve hasarından kaçan düşmanları cezalandırır.

Stalkers / İz Sürücü Yüksek hareket kabiliyetine sahiptir ve birkaç yeteneği sayesinde tek hedefe saldırdığında verdiği hasarı yükseltir.

Spear Masters / Mızrak Ustaları Hızları ve yetenekleri ile uzak mesafe dövüşçülerini yakalamakta uzmanlaşmıştır .

Reavers / Yağmacılar are the fearsome masters of melee combat, employing an oversized sword together with intoxicated martial arts that enables them to stay within melee range and control the fight in his favor provided he plays his cards right.

Healer / Şifacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Healers mix defensive control abilities with respectable damage, but have very limited mobility and low health.

Astronomers / Gökbilimci have powerful melee attacks, a very powerful petrification spell, and modest defense.

Psychopomps are more offensive healers which utilize spiritual energy to disrupt and control the battlefield, removing allies from harm or increasing damage done to opponents.

Alchemists / Simyacılar can use poison to deal significant damage over time, but many of their abilities prevent enemies from dealing damage.

Blood Priests / Kan Rahipleri lose health when they heal allies, but they can greatly disrupt the enemy team with fear, possession, and blinding insect swarms.

Heralds of Insight / İçgörünün Habercileri are immobile and almost exclusively defensive, but they can indirectly crush enemy teams with reflective shields and massive damage amplification.

Grimrogs are melee/healer hybrids capable of protecting their allies with both blessings and healing wards while at the same time posing a huge threat to enemy champions with the use of crippling curses and frenzied melee attacks.

Game modes[değiştir | kaynağı değiştir]

Bloodline Champions has several game modes that provide different types of gameplay. The central game mode is Arena, as it is the only one available through matchmaking.

Arena[değiştir | kaynağı değiştir]

The teams are placed on opposite sides of an arena, and the last team standing wins the round. Each player has only one life per round, but in case of death your team mates still have a chance to resurrect you. The first team to win a fixed number of rounds wins the match.

Capture the Artifact[değiştir | kaynağı değiştir]

The objective is to capture both artifacts and bring them back to your own base. Each team begins with one artifact in their base, and the first team to hold both artifacts for a period of time wins the round. The artifacts can be carried and thrown, but lifting one from its starting position takes time and can be interrupted by attacks. The carrier may drop the artifact by using certain abilities as well as receiving attacks by specific enemy abilities. When dropped, the artifact can be instantly picked up after it has sat for a short delay.

Conquest[değiştir | kaynağı değiştir]

In Conquest, the players have an infinite amount of respawns but the delay before respawning can increase with time. The teams battle for a number of capture points, and if one team holds all of them, the other team cannot respawn until they capture one of the capture points. To capture a point, the player must stay at that point for a period of time without taking damage or using abilities. The starting point provides a healing aura to the team that started there, and power rune pickups are distributed across the map, allowing champions to temporarily boost their capabilities. A team wins by either killing all the enemy champions while they cannot respawn, or holding the capture points for a set amount of time.

Pricing details[değiştir | kaynağı değiştir]

Bloodline Champions is Free-to-Play (F2P). A player can download the game and play for free. Bloodlines rotate every week, so there are always four available Bloodlines, one of each archetype. Players earn Blood Coins and spend them on additional Bloodlines, titles, avatars and other visual perks. Hayırne of the purchasable items give an edge in gameplay since there are Hayır weapons with higher damage, for example, but they create more variety and choices in gameplay and appearance. Players can also choose to buy Funcom Points by using real money. Funcom Points serve the same purpose as Blood Coins, but they are bought using real currency instead of earned through in-game accomplishments. All marketplace items cost significantly less Funcom Points than Blood Coins.

There are also Champion and Titan editions which can be bought for 29.99 USD/Euro and 89.99 USD/Euro, respectively. Each purchasable edition of the game offer different perks: The Champion edition unlock 16 bloodlines. The Titan edition also offer additional perks, these are listed below[7]:

Özellik Karşılaştırması Ücretsiz Şampiyonlar Sürümü Titan Sürümü
Sınırsız oyun süresi Evet Evet Evet
Dört ücretsiz döner Bloodline Evet Evet Hayır (açıldı)
Turnuvalara erişim Evet Evet Evet
İstatistik izlemeye erişim Evet Evet Evet
Oyun içi VoIP Evet Evet Evet
Bloodcoins kazanma Evet (capped) Evet Evet
16 Bloodline Hayır Evet Evet
4 Bloodlust Bloodline[nb 1] Hayır Hayır Evet
Ad Free VoIP Hayır Hayır Evet
Ekler
Orta ve Zor seviyedeki botlara erişim Hayır Evet Evet
Mağazada %10 indirim (Funcom Puanı) Hayır Hayır Evet
Fazladan %10 Bloodcoin kazanma Hayır Hayır Evet
Tüm Bloodline'lara ücretsiz erişim Hayır Hayır Evet
Özel sohbet simgesi Hayır Evet (Şampiyon simgesi) Evet (Titan simgesi)
Takım yuvaları[nb 2] 3 5 8
Avatarlar 1 4 4
Ünvanlar 1 4 5

Ayrıca Titan Sürümü her bir Bloodline için 20 dış görünüm içerir ve mağazada Funcom Puanlarını kullanırken %10 indirim sağlar.

 1. ^ Bloodlust Bloodline'lar Guardian, Blood Priest, Seeker ve Stalker'dır.
 2. ^ Additional team slots can be bought using both Funcom Points or Blood Coins, but are capped at 8.

Reception[değiştir | kaynağı değiştir]

Strategy Informer gave BLC a score of 85% in their review, while PC Gamer gave 75%. Servers are located in Europe and USA; at this time there are no servers in Australia, South America, Africa, or Asia, but there is no area restriction whatsoever, so players in these regions are also able to play.

As of right now, Bloodline Champions has a small player base. As of April 23, 2011, the playerbase peaks at 3,000 simultaneous players online. Funcom has indicated plans for larger advertising campaigns to attract more players.

At release Bloodline Champions announced their participation in DreamHack Summer a LAN tournament with BLC having a $10,000 US prize pool. This helped contribute to the games initial success as a competitive arena game. Since release BLC has had multiple cash prize tournaments hosted by DreamHack 8 Kasım 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. and GLHF.gg for a total of $11,600 prize money as of July 11, 2011.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2011. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2022. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Ocak 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2011. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2011. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2011. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2011. 
 7. ^ Available game packages
 8. ^ PGT Tournament Listings[ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]