İçeriğe atla

Blantyre, Malavi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blantyre
Şehir
Şehirden bir görünüm
Malawi üzerinde Blantyre
Blantyre
Blantyre
Blantyre'nin Malavi'deki konumu
ÜlkeMalavi Malavi
BölgeGüney
İlçeBlantyre
Rakım1039 m
Nüfus
 (2013 (tahmini))
 • Kent
745,373

Blantyre, Afrika kıtasında bulunan Malavi'nin bir şehridir.

Şehir ülkenin nüfusu en yoğun ikinci şehir konumundadır. Ülkenin güney bölümünde yer alan şehirde 2013 tahmini verilere göre 745.373 kişi yaşamaktadır. 2011 yılında gerçekleştirilen resmi nüfus sayım sonuçlarına göre şehirde 661.444 kişi yaşamaktaydı.[1]

Afrika kıtasının orta kısmında kurulan ilk şehir olma özelliğini taşıyan Blantyre, Malavi'nin ticari açıdan en önemli şehri konumundadır. Bu özelliğinden dolayı nüfusu sürekli artan şehir, 1990'lı yılların sonuna kadar ülkenin en kalabalık şehir konumundaydı. Günümüzde bu unvanı ülkenin başkenti Lilongwe elde etmiş olup, Blantyre ikinci konumdadır. Malavi devletinin en eski modern şehirlerinden olan Blantyre adını bölgeyi misyonerlik ve keşif amacı ile ilk ziyaret eden Avrupalı olan David Livingstone'un İskoçya'da bulunan doğum yeri olan Blantyre şehrinden almaktadır. Şehir 1876 yılında İskoç Kilisesi'nin misyonerlik çalışmaları sırasında kurulmuştur.

Blantyre şehir merkezi ülkenin diğer pek çok şehrine göre iyi olan ve sadece başkent Lilongwe ile kıyaslanabilecek bir altyapıya, ulaşım ağına ve yerel hizmete sahiptir. Şehirdeki tüm karayolları asfaltlanmış konumda olup, su ve elektrik dağıtımı sorunsuz gerçekleştirilmektedir. Ülkenin diğer büyük şehirlerine hızlı otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ülkenin en büyük ikinci havaalanına sahip olan şehirden, ülkenin diğer şehirlerinin yanı sıra karşılıklı uluslararası uçuşlarda gerçekleştirilmektedir. Şehir ayrıca büyük yerleşim yerlerini komşu ülke Mozambik ile bağlayan demiryolu üzerinde de bulunmaktadır.

Afrika standartlarının üzerinde donanıma sahip ve toplumun her kesimine açık olan bir hastaneye sahip olan şehirde ayrıca bir de özel klinik bulunmaktadır.

Malavi'nin yüksek mahkemesi ve devlet televizyon kanalı Malawi Broadcasting Corporation'ın merkezi Blantyre'de bulunur. Şehir 25,000 yabancıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya Hannover[2]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Blantyre nüfus bilgileri". 29 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2013. 
  2. ^ Kardeş şehir bilgileri 20 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Almanca)