Blacksad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Blacksad isimli çizgi roman serisi  İspanyol yazar Juan Diaz Canales (yazar) ve Juanjo Guarnido (Çizer) tarafından yaratılmış ve Fransız Yayınevi Dargaud tarafından yayınlanmıştır. Bu iki sanatçı İspanyol olsa da Fransız piyasasını hedefledikleri için[1] tüm Blacksad serisini ilk önce Fransızca, bir ay aralıkla İspanyolca yayınlamışlardır.[2] İlk bölümü Quelque part entre les ombres (Gölgeler arasında bir yerde) 2000 yılında Kasım'da yayınlanmıştır. İkinci bölüm, Arktik-Irk 2003 yılında, üçüncüsü Âme Rouge (Kızıl Ruh), 2005 yılında yayınlandı.

Serinin orijinal dilleri Fransızca ve İspanyolca'dan Bulgarca, Katalanca, Çince, Hırvatça, Danca, Felemenkçe, Çekçe, İngilizce, Fince, Almanca, Yunanca, İtalyanca, Japonca, Norveççe, Lehçe, Portekizce, Rusça, Sırpça, İsveççe ve Türkçeye çevrildi.

Guarnido ve Diaz Canales aldıkları birçok ödülle birlikte 2004 yılında üç Eisner Ödülü adaylığına gösterilmiş,[3] 2013 yılında iki Eisner Ödülü,[4] ve Angoulême çizgiroman festivalinde "Prize for Artwork" ödülünü kazanmışlardır..[5][6]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Film noir tarzında işlenmiş hikâye 1950'lerin sonlarındaki Amerika'da yer almaktadır . Hikâyenin tüm karakterleri antropomorfik olarak kişilik, karakter ve rollerine göre hayvan olarak yansıtılır. Bu konudaki klişeler çok kullanılmıştır: örneğin, neredeyse tüm polisler Alman Çoban köpekleri, Bloodhound ve tilkiler gibi köpekgiller familyasından, yeraltı karakterler ise genellikle sürüngenler veya amfibiler familyasında hayvanlarla resmedilmiştir. Kadın karakterler erkek meslektaşlarına göre daha fazla insana benzer nitelikte resmedilmiş.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]