Black Stockings FC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Black Stockings FC
Tam adBlack Stockings Football Club
Renkler   Kırmızı-Beyaz
Kuruluş1901
Feshediliş1901
StadyumPapazın Çayırı
Kulüp oyuncularına ait olduğu öne sürülen bir fotoğraf.[1]

Black Stockings Football Club (Türkçe: Siyah Çoraplılar), 1901 yılında kurulan ve aynı yıl kapatılan ilk Türk futbol kulübü.

Kulübün oyuncularından ve umumî kaptan muavini Fuat Hüsnü Bey'in 1923 yılında Spor Âlemi adlı dergide yazdığı yazıya göre kulüp 1901 yılının sonbahar aylarında kuruldu.[1] Takımın diğer bir oyuncusu Kemanî Nuri Bey'in 1923 yılındaki bir ifadesine göre takım forması; göğüs kısmının önü, yakası ve kollarının ucu beyaz, geri kalan kısmı kırmızı olan ve yünlü bir kumaştan üretilen gömlekten ibaretti. Takım oyuncularının giydiği şort beyaz, çorapları ise siyah renkteydi.[1] Kulübün başkanlığını, Hariciye Nazırlığı memurlarından Reşat Danyal Bey yapmaktaydı.[1]

Kuruluşundan birkaç hafta sonra, 26 Ekim 1901 tarihinde, Kadıköy'deki Papazın Çayırı'nda şehirdeki Rum takımı karşısında ilk maçına çıktı.[2] Maçı 5-1 kaybeden takımın tek golünü atan isim Fuat Hüsnü Bey'di.[2] Maç sona erdikten sonra sahaya giren hafiyeler, bazı kişileri tutukladı.[2] Kemanî Nuri Bey'in anlattığına göre bu baskının sebebi, kulüp başkanı Reşat Danyal Bey'in Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid'in veliahtı konumundaki Şehzade Reşad Efendi olduğuna ve kulübün esas amacının padişaha karşı bir darbe örgütleme olduğuna dair bir iddia ortaya atılmasıydı.[2] Bu baskının ardından kulüp feshedildi ve faaliyetleri sona erdi.[2] Takımın kurucularından Fuat Hüsnü Bey askerî mahkemeye verilirken Reşat Danyal ise Tahran'a sürgün edildi.[3] Fenerbahçe SK resmî web sitesindeki kulüp tarihçesinde, Black Stockings'in kuruluşunda yer alan isimlerden bazılarının ilerleyen dönemlerde Kadıköy Kulübü ve Fenerbahçe'nin kuruluşunda da yer aldığı öne sürülerek Fenerbahçe'nin gayriresmî kuruluş tarihi, Black Stockings'in kuruluş tarihi olduğu belirtilen 1899 olarak göstermektedir.[4][5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Şabanoğlu, Melih; sf. 124
  2. ^ a b c d e Şabanoğlu, Melih; sf. 125
  3. ^ Şabanoğlu, Melih. "Zeki, Çevik ve Ahlaklı Siyasetçiler!". NTV Tarih dergisi. Cilt Şubat 2011 sayısı. ss. 55-58. 
  4. ^ "Tarihçe". Fenerbaçe resmî internet sitesi. 24 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
  5. ^ "Fener'in kuruluşu sahneye taşınıyor". Lig TV. 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016.