Black Hills

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Black Hills, Güney Dakota

Black Hills ya da Kara Tepeler (Lakotaca Pahá Sápa, Şayence Moʼȯhta-voʼhonáaeva), Kuzey Amerika'da Büyük Düzlüklerden yükselen ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Güney Dakota'nın batısından Wyoming'e kadar uzanan küçük izole bir sıradağ. En yüksek zirvesi 2208 m yüksekliğindeki Harney Peak olan sıradağ Rocky Dağlarının doğusundaki kıta Kuzey Amerikasının en yüksek zirvelerine ev sahipliği yapar ve tamamını kapsayan Black Hills Millî Ormanı ile kuşatılır.

Yöresinde Güney Tepeleri (The Southern Hills) ile Kuzey Tepeleri (The Northern Hills) olmak üzere iki bölgeye ayrılır. Güney Tepelerinde Rushmore Dağı Anıtı, Wind Cave National Park, Jewel Cave National Monument, Harney Peak, Custer State Park, Crazy Horse Dağ Anıtı, Mammoth Site in Hot Springs bulunur

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Lakota Siyularının mitolojisinde yer alan sıradağın İngilizce adı Black Hills («kara tepeler») doğrudan dağın Lakotaca adının (Pahá Sápa) harfiyen çevirisinden gelir. Zira sıradağdaki ağaçlarla dolu yoğun orman belirli mesafeden bakıldığında karanlık bir görüntü sergiler[1].

Flora[değiştir | kaynağı değiştir]

Ak ladinin en ayrıksı izole populasyonu buradadır ve Black Hills ak ladini (Picea glauca var. densata ) adıyla anılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]