Bisiklet takımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir bisiklet takımı, amatör veya profesyonel olsun, bisiklet yarışlarında yarışmak için bir takıma katılan veya yetiştirilen ve birlikte antrenman yapan bisikletçi ve yardımcı personel grubudur. Bir takım sporu olan yol bisikleti yarışlarında bisiklet takımları çok önemlidir, ancak takım üyeleri arasındaki işbirliği de pist bisikleti ve cyclo-cross'ta önemlidir.

Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bisikletçiler bir takımın çekirdeğini oluştururken, en iyi takımda ayrıca yarış ve antrenmanı destekleyen personeller bulunur. Bunlar şunları içerir:

  • Takımın taahhütlerini, sponsorluklarını ve genel işleyişini denetleyen bir yönetici.
  • Yarışlara seyahat eden ve yarış stratejisini belirleyen direktör sportifler. Daha büyük takımlarda genellikle takım arabaları kullanırlar ve bisikletçilerle telsiz bağlantısı kurarlar.
  • Takımın antrenmanını yöneten antrenörler.
  • Doktorlar, bisikletçilerin sağlığından sorumludurlar ve çoğu zaman bisikletçilerin dopingle ilgili düzenlemeler gibi düzenlemelere uymasını sağlarlar.
  • Terapistler, koçlara yardımcı olurlar.
  • Soigneurler, beslenme, giyim, masaj konularında bisikletçilere refakat etmekten sorumlu olan, yarış sırasında bisikletçilere suluk, yemek torbaları vb. veren; Fransızca "bakım sağlayan kişi" anlamına gelen yardımcılardır.[1][2]
  • Mekanikerler, takımın ekipmanından sorumlu olan, bisikletlerin bakım ve tamirini yapan, yarış sırasında teknik problem yaşayan bisikletçilere teknik yardımda bulunan bisiklet tamircileri, bakıcılarıdır.

Sponsorluk, pazarlama ve iletişim için görevliler de vardır.

Bağlılık düzeyleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bisikletçiler ve takım arasında farklı bağlılık seviyeleri vardır. Amatör takımlar, kendilerini takım olarak tanımlayan bir bisikletçi koleksiyonundan, bisikletçilere ekipman ve para sağlayanlara kadar çeşitlilik gösterir. Bir üst düzey profesyonel takım profesyonel rekabet için kurallar ve bir puan sistemi uygulayan Union Cycliste Internationale'de kayıtlıdır.

Yol bisikleti[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekip üyelerinin farklı uzmanlıkları vardır. Tırmanma uzmanları sert yokuşlarda etkilidir; sprinterler enerjilerini puan ve pozisyon için sprintlere ayırırlar; zamana karşı uzmanları, büyük mesafelerde hızı yüksek tutarak en kısa sürede bir mesafeyi tamamlayabilirler.

Her takımın, genellikle takımın en iyi bisikletçisi olarak kabul edilen bir lideri veya kaptanı vardır. Liderler, medyaya en fazla maruz kalan ve yarışları kazanma şansı en yüksek olanlardır. Takımın geri kalanı, lideri rakiplerinden koruyan ve ona yiyecek ve içecek teslim eden, yardımcılık yapan domestikler veya ikincil bisikletçilerdir. Ancak, herhangi bir takım üyesinin bir etap galibiyetine gitmesine izin verilir.

Tek günlük yarışlarda, yarışın taleplerine göre bir veya birkaç lider seçilir. Etap yarışlarında takımlar farklı hedeflere odaklanır. Genel klasmanda iddalı olan bisikletçilere sahip takımlar genel yarış galibiyetine odaklanırlarken diğer takımlar etap zaferlerine veya ikincil klasmanları kazanmaya odaklanabilirler. 2004 Fransa Bisiklet Turu'nda Quick-Step–Davitamon, Richard Virenque'nin dağlar klasmanını kazanmasına yardım ederken, Lotto-Domo, Robbie McEwen'in puan klasmanını kazanmasına yardım etti. Daha küçük takımlar, televizyonda yer almak, sponsorlarını gösterebilmek için bisikletçileri uzun bir kaçışa götürebilir. Çoğu profesyonel takımın 10-20 bisikletçisi vardır.

Takımlar genellikle giyim reklamları ve diğer onaylar karşılığında sponsor olurlar. Sponsorluk, küçük işletmelerden uluslararası şirketlere kadar uzanmaktadır.

1930 ile 1950'lerin sonları arasındaki Tour de France, belirgin bir ticari reklam taşımayan millî takımlar içindi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Traduction : soigner - Dictionnaire français-anglais Larousse". Larousse.fr. 4 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2016. 
  2. ^ "Traduction : soigneur - Dictionnaire français-anglais Larousse". Larousse.fr. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2016.