Bir de Baktım Yoksun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir de Baktım Yoksun
Yekta Kopan-Bir de Baktım Yoksun.jpg
Yazar Yekta Kopan
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Öykü
Yayım 2009 (özgün)
2009 (Türkçe)
Yayımcı Can Yayınları
Sayfa 164
ISBN 9750710940

Bir de Baktım Yoksun, Yekta Kopan'ın 2009 yılında Can Yayınları'ndan çıkardığı öykü kitabıdır. Eser hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne layık bulunmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Altı öykü içeren eser, baba-oğul ilişkilerine odaklanır. Öyküler, Londra'dan Berlin'e ve Marmaris'in bir köyüne uzanan anılarla farklı yerlerde geçer. Başkahramanlarının hepsi erkektir. Öykülerin tamamında büyük bir şehirde yaşayan ortalama bir insanın aile, arkadaşlar, eşler ya da sevgililer arasında geçen; yapılmak istenilenler, yapılamayanlar, geçmişe ait pişmanlıklar, hayata karşı umursamazlıklar, kabul etmişlikler gibi sıradan olayları okuyucuya aktarır.[1]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Haldun Taner Öykü Ödülü jürisi bu kitabı “Edebiyat ile oyunu buluşturması, bunu kendine özgü bir kurgu içinde ortaya çıkarması ve dile gösterdiği özen nedeniyle” ödüle layık bulduğunu açıklamıştır.

Kitap, aynı yıl Yunus Nadi Ödülü’nü Ayşegül Çelik’in “Kağıt Gemiler” adlı eseri ile paylaştı.

Eser, Mısır'da bir yayınevi tarafından Maikel Samuel ve Yusuf Doğan'ın ortak çevirisiyle Arapça olarak yayımlandı;[2] ve 2012 yılı başında Bulgarca’ya çevrildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Ayna Çarpması
Haldun Taner Öykü Ödülü
2010
Sonra gelen:
Diken Ucu
Önce gelen:
Ayna Çarpması
Komi ve Kemikler
Yunus Nadi Öykü Ödülü
2010
Sonra gelen:
Hayatı En Mutlu Anı,
Gölgede Yaşamak