Bir Noel Şarkısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Noel Şarkısı
A Christmas Carol
Charles Dickens-A Christmas Carol-Cloth-First Edition 1843.jpg
İlk baskısının kapağı (1843)
Yazar Charles Dickens
İllüstratör John Leech
Ülke İngiltere
Dil İngilizce
Türler Novella
Masal
Sosyal eleştiri
Hayalet öyküsü
Ahlak masalı
Yayım 19 Aralık 1843
Yayımcı Chapman & Hall Londra

Bir Noel Şarkısı (İngilizce: A Christmas Carol ya da tam adıyla A Christmas Carol in Prose, Being a Ghost Story of Christmas), Charles Dickens'ın yazıp John Leech'in resimlediği ve ilk kez 19 Aralık 1843'te yayımlanan[1] kitap. Dickens bu kitabını "küçük bir Noel Kitabı" olarak tanımlar.[2]

Yazarın Noel'le ilgili beş öyküsünden ilki olan hikâye ani bir başarı elde etti ve bir hafta içinde altı bin kopya sattı. Önceleri ekonomik sorunlar yaşayan Dickens'ın borç kapatmak için altı haftada yazdığı masal tüm zamanların en kalıcı ve en popüler Noel hikâyelerinden biri oldu.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye cimri ve huysuz bir yaşlı adamın (Ebenezer Scrooge) bir gecede nasıl değişiverdiğini anlatır. Mukriz Scrooge Noel arifesi rüyasında üç tane ruh görür; geçmiş, şimdi ve geleceğin hayaletleridir bunlar. Onlarla beraber (teker teker) kısa bir yolculuğa çıkan Scrooge; geçmişini, bugününü ve sonunu bir film şeridi gibi izler. Hatalarından dönüp iyi ve yardımsever bir insan olur.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dickens - Christmas Carol editions - 2020-01-03 - Andy Mabbett - 04.jpg

Bir Noel Şarkısı defalarca sinemaya uyarlandı, ekran, sahne ,çizgi film ve anime uyarlamaları yapıldı, hakkında müzikaller bestelendi. En son sinema uyarlaması 2009'da Robert Zemeckis'in yönetmenliğinde çekildi. Başrolünde Jim Carrey'nin oynadığı film Türkiye'de Yeni Yıl Şarkısı adıyla oynadı.[3]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dickens sent out advanced presentation copies on the 17th while the official release date was the 19th. He was sold out by the 22nd. (see Hearn (2004), pg.xiviii)
  2. ^ Dickens described A Christmas Carol as his "little Christmas book". Letter to John Forster quoted by Mitsuharu Matsuoka (7 Mayıs 1998). "John Forster's "The Life of Charles Dickens"". Cecil Palmer. 16 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2007. 
  3. ^ Hearn (2004), xxxi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]