Bin Muhteşem Güneş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bin Muhteşem Güneş
One Thousand Splendid Suns
Bin Muhteşem Güneş.jpg
Kitabın Türkçe basım kapağı
Yazar Khaled Hosseini
Çevirmen Püren Özgören
Ülke  ABD
 Afganistan
Dil İngilizce
Konular Kadınlar, sadakat, dostluk, yardımlaşma
Tür Roman
Yayım Mayıs 2007 (özgün)
Ekim 2008 (Türkçe)
Yayımcı Türkiye Everest Yayınları
Sayfa 430
ISBN 1-59448-950-5 (özgün)
978-975-289-484-6 (Türkçe)

Bin Muhteşem Güneş, (İngilizce: A Thousand Splendid Suns), Afganistan kökenli Amerikalı yazar Khaled Hosseini'nin (Halid Hüseyni) yazmış olduğu ve 2007 yılında yayımlanan ikinci romanıdır. Kitap, Türkiye'de 23 Ekim 2008 tarihinde Türkçe olarak basılmaya başlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, Afganistan'da yaşanan şiddetli rejim değişikliklerinin gölgesinde yaşayan ve sonradan kaderleri birleşen iki kadın olan Meryem ve Leyla'nın hayatlarını konu almaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Açıklama
Meryem Kitabın baş karakteridir. Kırlarda bulunan küçük, şirin ve sade bir kulübede annesi Nana ile birlikte yaşamaktadır. Annesi öldükten sonra babası tarafından küçük yaşta zorla evlendirilmiştir. Daha sonra kaderi Leyla ile birleşir.
Leyla Meryem ile Raşit'in komşularının kızıdır. Ailesini bir saldırıda kaybettikten sonra Raşit ile mecburen evlenmiştir.
Raşit Hem Meryem'in hem de Leyla'nın evlendiği kişidir. Geliri iyi olan Peştun bir orta yaşlı ayakkabı imalatçısıdır.
Tarık Leyla'nın mahallesindeki çocukluk aşkıdır.
Nana Meryem'in annesidir. Türlü zorluklar çekmiştir. İntihar sonucu ölmektedir.
Celil Meryem'in babasıdır. Nana öldükten sonra Meryem'i evlendirmiştir.
Feyzullah Meryem henüz küçük bir kız çocuğu iken, her hafta onun kulübesine gelip ona Kur'an'ı, namazı ve duaları öğreten yaşlı ve iyi kalpli bir molladır.

Kitabın özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Meryem'in annesi Nana, çalıştığı evin üç eşli erkeği olan Celil ile yaşadığı yasak ilişki sonucu Meryem'i dünyaya getirmiştir. Celil, her perşembe günleri Meryem'i, Nana ile beraber yaşadığı Herat dışındaki bir köyde, bir kulübede ziyaret etmektedir. Nana'nın intihar sonucu ölümü sonrası Celil; Meryem'i, eşi ve çocuklarını kaybetmiş olan orta yaşlı bir ayakkabı imalatçısı olan Raşit ile evlendirir. Meryem, Raşit tarafından evliliği boyunca çeşitli fiziksel ve psikolojik şiddetlere maruz bırakılır. Hamilelik sürecinde gördüğü bazı fiziksel şiddetler yüzünden bebeğini kaybeder ve bundan ötürü bir daha çocuk sahibi olamaz. Bu yüzden Raşit tarafından sürekli suçlanır.

Leyla, Meryem ve Raşit'in komşuları olan bir ailenin tek genç kızıdır. Çocukluk aşkı olan Tarık ismindeki genç bir delikanlı komşusuyla gizli bir ilişkisi vardır. Leyla, Afganistan'da Taliban örgütü tarafından gerçekleştirilen rejim değişikliği sırasında patlak veren iç savaş sırasında evlerinin bombalanması sonucu ailesini kaybeder ve Meryem ile Raşit'in evine sığınır. Bu evde yaşarken Raşit ile mecburen evlenerek ikinci eş olmayı kabul eder ve biri Raşit'ten saklanan Azize adındaki kız çocuğu ile Zalmay adındaki erkek çocuğu olmak üzere iki çocuk sahibi olur.

Roman, savaş sırasında yaşanan bir patlamada öldüğü düşünülen Tarık'ın dönmesiyle ve Meryem ile Leyla'nın hayatlarıyla beraber farklı bir yöne evrilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. https://www.ntv.com.tr/galeri/yasam/avluda-dikkat-ceken-kitap-bin-muhtesem-gunes,bNzs63q3zki3RynRmzwPVQ/EtsC4PCeU0ea_NpG4_ZGsQ 14 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.