Rejim (politika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Polity IV'te tanımlandığı gibi farklı siyasi rejimler altında yaşayan dünya vatandaşları.[1]

Politikada rejim (orijinal Fransızca yazımından "régime" olarak da bilinir), bir hükûmetin veya kurumun işleyişini ve toplumun bununla olan etkileşimlerini düzenleyen belirli kültürel veya sosyal kurallar. Hükümet biçimi.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Rejim kelimesi, herhangi bir hükûmet türü ile eşanlamlı olarak ortaya çıksa da, modern kullanımı, otoriter bir hükûmet veya diktatörlük anlamına gelen olumsuz bir çağrışım vermiştir. Webster tanımı, rejim kelimesinin basitçe bir hükûmet biçimine atıfta bulunduğunu belirtirken,[2] Oxford İngilizce Sözlüğü rejimi "bir hükûmet, özellikle de otoriter bir hükûmet" olarak tanımlamaktadır.[3]

"Rejim" teriminin çağdaş akademik kullanımı, popüler ve gazetecilik kullanımından daha geniştir. "[4] Küresel çalışmalarda ve Uluslararası ilişkilerde rejim kavramı, ulusal hükûmetlerin kontrolü dışında kalan uluslararası düzenleyici kurumları (bkz. Uluslararası rejim) adlandırmak için de kullanılmaktadır. Bu nedenle bazı yazarlar, birbirleriyle bağlantılı olduklarını kabul etmekle birlikte, kurumlar ve rejimler arasında analitik olarak ayrım yaparlar:

Diğer bir deyişle rejimler, kurumlara ya da kurumsallaşmış uygulamalara gömülü -devletler gibi resmi veya "liberal ticaret rejimi" gibi gayri resmi- alenen yürürlüğe giren ve nispeten kalıcı olan protokoller ve normlar dizisi olarak tanımlanabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "World citizens living under different political regimes". Our World in Data. 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020. 
  2. ^ Regime 25 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. as defined in the Merriam–Webster website
  3. ^ Regime[ölü/kırık bağlantı] as defined in the Oxford English Dictionary
  4. ^ "Breakdown of the GCC Initiative". 31 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2021. 

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]