Bimodal dağılım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şekil 1. Aynı varyanslara fakat farklı araçlara sahip ve iki normal dağılımın karışımından oluşan basit bir bimodal dağılım. Şekil, olasılık yoğunluk fonksiyonunu (PDF) gösterir ve iki normal dağılımın çan eğrisi şeklindeki PDF'lerin ortalama değeridir.

Bimodal dağılım, istatistik biliminde sürekli olasılık dağılımı olup iki tepe değer arasında bir frekans dağılım eğrisini niteler. Bu tepe değerler olasılık yoğunluk fonksiyonunda, şekil 1'de gösterildiği gibi, farklı zirveler olarak görünür.

Bimodal dağılım gösteren değişkenlere dair bazı örnekler, belirli gayzer patlamaları arasındaki zaman, galaksilerin renk boyutlarında görülen geçişkenlik şeması, Afrika’da bulunan örücü Oecophylla karıncalardaki işçi karıncaların büyüklük dağılımı, Hodgkin lenfoma hastalığının sıklığı, Amerikalı yetişkinlerde antibiyotik bir ilaç olan izoniazidin etkisini yitirme hızı ve nova patlamalarının mutlak büyüklükleridir.

Popülasyon genetiğindeki kullanımında ise, bir toplumsal özellik için frekans dağılım eğrisi bimodal ise bu genellikle, kantitatif olarak ayrılan iki farklı fenotipin kanıtı olur.[1][2]

Diğer olasılık dağılımları aşağıda gösterilmiştir:

  • Sadece maksimum veya minumum gibi tek bir değere sahip unimodal dağılım (tek tepeli),
  • Tam iki maksimum değere sahip bimodal dağılım (çift tepeli),
  • Birden çok maksimum değerlere sahip multimodal dağılım (çok tepeli).

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bimodal dağılım, Sözlük, Genetik Laboratuvarı, Tanju Basmacı, Tıbbi Genetik MSc.Güncelleme= 2007-07-19 08:20:28
  2. ^ Schilling, Mark F.; Watkins, Ann E.; Watkins, William (2002). "Is Human Height Bimodal?". The American Statistician. 56 (3), s. 223–229. doi:10.1198/00031300265.