Bilgin Holding

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş.
BILGIN ENERJI3.jpg
Tip Holding
Kuruluş 1981,Ankara
Konum Ankara,Türkiye
Önemli kişiler

Vehbi Bilgin (Yönetim Kurulu Başkanı) Ümit Tolga Bilgin (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

Altuğ Bilgin (Yönetim Kurulu Üyesi)
Alan Enerji,İnşaat
Ana sayfa bilgin.com.tr

Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş. veya bilinen adlarıyla Bilgin Enerji veya Bilgin Holding, Ankara merkezli holding kuruluşu.

Holding bünyesinde bulunan şirketlerin işletmede olan toplam kapasitesi olan 400 megawatt rüzgâr enerjisi santrali kurulu gücü ve 476 megawatt hidroelektrik santralden oluşan toplam 883 megawatt kurulu gücüyle, Türkiye enerji ihtiyacının %1'ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamaktadır.[1] Holding 1992 yılından beri Türkiye'de yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet göstermektedir. Holding bünyesinde 2015 yılı itibarıyla Bandırma, Çeşme, Alaçatı, Soma ve Aliağa olmak üzere 5 rüzgâr enerjisi santrali ve 6 adet hidroelektrik enerji santrali bulunmaktadır. Holding sadece enerji ve inşaat alanında faaliyet göstermektedir.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgin Enerji Yatırım Holding A.Ş.'nin kökenleri Yüksek İnşaat Mühendisi (BS,MSc İTÜ,1970) Mehmet Vehbi Bilgin tarafından 1981 yılında Yapısan İnşaat firmasının Ankara'da kurulmasına dayanır. 1990'lı yılların başına kadar çeşitli altyapı, üstyapı ve diğer taahhüt işlerini tamamlamış olan firma, daha sonra 1992 yılında Bilgin Elektrik firmasının kurulmasıyla enerji sektörüne adım atmış ve bu sektörde ilk yatırımı olan Hazar 1-2 HES rehabilitasyonu ve işletmesi anlaşmasıyla enerji sektöründe faaliyete başlamıştır.

Daha sonrasında projeleri geliştirilen çeşitli hidroelektrik projelerinin devamında 1998 yılında rüzgâr enerjisi alanında faaliyete başlanmış olup Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde rüzgâr ölçümleri gerçekleştirmiştir. Bu ölçümler sonucu geliştirilen rüzgâr enerjisi projeleri, daha sonra 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile ancak gerçekleşebilecektir.

2002 yılına gelindiğinde 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girmesi ile holding tarafından geliştirilen projeler devreye alınmaya başlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bilgin Holding Hakkında". bilgin.com.tr. 6 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015. 
  2. ^ "Rüzgâr enerjisine 4 yılda 3 milyar Euro yatırılacak". eud.org.tr. 10 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2014.