Biellmann dönüşü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Biellman-spin.png

Biellmann dönüşü ayaktayken yapılan artistik patinaj dönüşlerinden biridir. Patenci tek ayak üzerinde dönüş yaparken serbest olan ayağını başının üzerine kaldırır. Bu dönüş karın bölgesinin ve bacakların konumu sebebiyle "tulip on a turn-table" şeklinde de ifade edilmiştir.[1] Bu pozisyon önemli düzeyde esneklik ve dönüş yeteneği gerektirir, genelde kadın sporcular tarafından yapılır.

Dönüş 1970'lerin sonunda bu hareketi kullanan Denise Biellmann'dan adını almıştır. Denise Biellmann bu dönüşü yaratmamıştır ancak bu dönüşü yapan ve önemli şampiyonluklar alan bir patencidir. Dönüşü bulanın ismi bilinmemektedir. Denise Biellmann dönüşü Karen Iten'den öğrenmiştir.

Biellmann pozisyonu spiral pozisyonu olarak ve buz dansı kaldırışlarında kullanılabilir.

Teknik, değişik kullanımları ve eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir dönüşün Biellmann dönüşü haline gelmesi için patenin baş seviyesinin üzerine çıkması gerekir.[2] Bazı patencilerin pozisyonları diğerlerinden daha iyi olabilir ancak paten baş seviyesinin üzerinde olduğunda dönüş Biellmann olarak kabul edilir.[2]

Irina Slutskaya ayak değiştirerek iki kez Biellmann dönüşünü gösteren ve bundan puan alan ilk kadın sporcudur. (Biellmann pozisyonunda dönerken diğer ayağı ile dönmeye başlamış ve bu sefer tekrar Biellmann dönüşü yapmıştır.).[3]

Klasik Biellmann dönüşünün pek çok farklı varyasyonu vardır. Bazıları;

  • Ters taraftaki elin çapraz şekilde ayağı kaldırdığı pozisyon. Diğer el pozisyona eklenebilir ya da eklenmeyebilir.
  • Yarım Biellmann, (ya da catch-foot camel spin) camel dönüşü yaparken patencinin serbest pateni tutması ve camel pozisyonunu korurken pateni başının üzerine kaldırması ile yapılır. Bir dönüşün ayakta dönüş (upright spin) ya da camel dönüşü olarak değerlendirilmesi dönüşe giriş şekline ve karın bölgesinin pozisyonuna bakılarak yapılır.

Artistik patinajda ISU Puanlama Sistemi kullanılmaya başladığından beri birçok patenci Biellman pozisyonunu spiraller gibi değişik teknik elemanlarda zorluk düzeyini arttırmak için kullandı. Layback dönüşü ile yapılan 8 turdan sonra yapılan Biellmann dönüşünü daha zor bir dönüş olarak kabul edilir ve elemandan alınan puanı arttırır. Bu gibi durumlar Biellmann pozisyonun dönüş dışında (dönüşlerde layback be ayakta dönüşlerde kullanılabilir) diğer teknik elemanlarda da oldukça fazla kullanılmasını sağladı. 51. Uluslararası Paten Birliği Kongresi Biellmann pozisyonun programlarda kullanım sayısını sınırlandırma önerisinde bulunmuştur.

Biellmann dönüşü örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Teklerde[değiştir | kaynağı değiştir]

Çiftler ve buz dansında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Milton, Steve (1998). Skate Talk: Figure Skating in the Words of the Stars. Firefly Books. 
  2. ^ a b "ISU Communication No. 1319" (PDF). 8 Aralık 2006 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2010. 
  3. ^ "ISU Bio: Irina Slutskaya". Uluslararası Paten Birliği. 29 Temmuz 2007. 2 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2009.