Beyelması, Ağın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyelması
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Ağın
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi.naci Emiroğlu
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 155
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23960
İnternet sitesi: [2]

Beyelması (eski adı ile Hozakpur) Elâzığ ilinin Ağın ilçesine bağlı bir köydür. Ağın İlçesinin tarihinin MÖ 16.-17. yüzyıllarda yöreye yerleşen Hurrilere  kadar uzandığı bilinmektedir.(Hurriler, Musul, Kerkük çevresinde oturan Asya kökenli Subarular’ın torunlarıdır.

Yörede hakimiyet kuran çeşitli kavimlerin egemenliğinde kalan Ağın, 1071 yılından sonra Türklerin Anadoluya girmesiyle 1115-1234'e kadar Artukoğulları yönetiminde kalmış, 1514 Çaldıran Savaşı'ndan sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. "Kamus-ül Alamîda İlçeye ilişkin şu bilgiler yer almaktadır. "Mamuret-ül Aziz" (Elâzığ) sancağında Eğin (Kemaliye) İlçesine bağlı bir bucaktır. 52 köyden oluşmuştur. 1954 yılında Elâzığ'a bağlı olarak bir ilçe olmuştur. Şu anda 16 köyü bulunan İlçenin, 1997 yılı nüfus sayımına göre 2103'ü ilçe merkezinde olmak üzere toplam nüfusu 3198'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köy 300 yıl evvel Kerkük'ten gelen Bayat Türkmenlerinden oluşur. "Bayat" kelimesinin Eski Türkçedeki anlamı varlıklı, zengin veya devletli'dir. Ayrıca, "kadīm (Tanrı)", "Allah'ın "Kadīm" sıfatı karşılığı", "Hudâ manasınadır"ve "eski, kadîm bir Türk aşîretidir.

Bayat boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'teki yirmi iki Oğuz bölüğünden dokuzuncusu; "Bayat"lardır. Bu boyun, Bozoklar'dan Oğuz Kağan'ın oğlu Gün Han'ın soyundan geldiği kabul edilir. Türk kültürüne sıkı sıkıya bağlı bir köydür.Eski adı Hozakpur (Ermenice) olan köy asaletinden ötürü Beyelması olarak isim almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayat Türkmenleri Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. köyde tamamen Türkçe konuşulur. Türk islam kültürü yaşatılır.Geleneklerine sahiptirler.

  • Fuzulî
  • Dede Korkut'da Bayat boyundandır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 90 km, Ağın ilçesine 3.5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 155
1997 89

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetişen tarım ürünleri: Arpa, buğday, nohut, mercimek, börülce, ceviz, badem. Meyveler: Üzüm, dut, nar, elma, erik, armut, mişmiş (zerdali),vişne, kiraz, aluç, kavun, karpuz, acur. Hayvancılık son zamanlarda yok denecek kadar az kalmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde Voleybol sahası bulunmakta olup ve yoğun olarak müsabakalar gerçekleşmektedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]